4
Opublikowany 29 marca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jakie schody do domu wybrać?Wybór schodów wewnętrznych to nie lada wyzwanie. Nie dość, że muszą one prawidłowo spełniać swoją główną funkcję – łączyć kondygnacje – to jeszcze powinny pasować do wnętrza i stanowić ozdobę domu lub mieszkania.

Na rynku dostępne jest wiele tego typu produktów – od tych gotowych, po projektowane na wymiar, niemniej jednak kluczowym elementem wyboru jest materiał, z którego są wykonane. W najnowszym wpisie, przedstawiamy wady i zalety schodów z drewna, granitu i metalu.

Schody drewniane

Schody drewniane to wciąż najpopularniejszy wariant schodów wewnętrznych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że drewno uznawane jest za materiał trwały. Dużym atutem jest też bogaty wybór. Bez problemu znajdziesz schody z dębu, jesionu, buku, klonu i brzozy, a także egzotycznego mahoniu i jatoby. Dzięki temu, możesz decydować spośród wielu odcieni i ciekawych układów słojów. Co jeszcze jest zaletą drewna? Przede wszystkim to, że jest ono miłe w dotyku i pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Niestety, drewniane schody mają swoje wady. Po pierwsze, są dość drogie. Po drugie, są wrażliwe na wilgoć, przez to wymagają odpowiedniej konserwacji. Po trzecie, dzięki dodatkowej, ochronnej warstwie lakieru, są dość śliskie, co może okazać się niebezpieczne zwłaszcza, gdy w domu mieszkają dzieci, które nie noszą kapci.

Schody granitowe

Schody granitowe, dostępne m.in. w ofercie http://nagrobki-granitex.pl, w ciągu ostatnich lat zaczęły cieszyć się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Kupujący docenili przede wszystkim ich trwałość. Granit odporny jest m.in. na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Masz dzieci? Granitowe schody mogą okazać się dobrym rozwiązaniem – nie rysują się ani nie ścierają, a usuwanie plam nie należy do skomplikowanych czynności. Granit może pochwalić się również odpornością na wilgoć, dzięki czemu dobrze sprawdza się np. na schodach do piwnicy. Czy ma jakieś wady? Tak – wymaga impregnacji i jest „zimny” w dotyku, co może okazać się nieprzyjemne jesienią i zimą.

Schody metalowe

Metalowe schody w domach są teraz na topie! Zastanawiasz się, co o tym zdecydowało? Głównie ich „elastyczność” – nie ma problemu ze znalezieniem schodów o ciekawym kształcie. Można je też połączyć z drewnianymi akcentami, np. wybierając opcję ze stalową balustradą i drewnianymi stopniami. Do tego, ich montaż nie pochłania dużo czasu. Z kolei wadą są problemy w użytkowaniu. Schody metalowe są mniej trwałe niż te granitowe lub drewniane i słychać na nich każdy ruch, co jest wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza gdy w domu mieszkają więcej niż dwie osoby. Jednak, w mniejszych domkach lub piętrowych mieszkaniach, sprawdzają się doskonale.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz