Urządzasz łazienkę, ale wciąż zastanawiasz się, jak nadać jej nie tylko nowoczesny, ale też funkcjonalny charakter? Świetnym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest montaż stelaża podtynkowego, który odmieni wygląd wnętrza i ułatwi utrzymanie go w czystości.
Zanim jednak będziemy cieszyć oko nowym obliczem naszej łazienki, czeka nas zakup odpowiedniego zestawu, do zabudowy ciężkiej bądź zabudowy lekkiej, a następnie jego prawidłowe obudowanie.
Zestaw podtynkowy do zabudowy ciężkiej czy lekkiej?
Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej montuje się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których znajdują się ściany murowane. Co niezwykle istotne, tego typu zestawy wymagają późniejszego obudowania, zaś ich montaż może okazać się dość pracochłonny. Atutem tego rodzaju stelaża podtynkowego jest z reguły niższa cena niż jego odpowiednika do zabudowy lekkiej.
Z kolei stelaże do zabudowy lekkiej, z uwagi na bardzo szerokie zastosowanie, cieszą się znacznie większą popularnością. Można je z powodzeniem zamontować zarówno przy ścianie murowanej, jak również ściance działowej przymocowanej do podłogi.
Tego typu zestawy możemy dodatkowo podzielić na stelaże do zabudowy niskiej, wysokiej lub samonośne. Stelaż podtynkowy do zabudowy niskiej ma ramę nośną o wysokości 80-90 centymetrów, a do zabudowy wysokiej – waha się ona od 110 do 130 centymetrów. Zestawy samonośne natomiast charakteryzują się wzmocnioną ramą i profilem o większym przekroju.
Ważne parametry dodatkowe
Wybierając stelaż podtynkowy, należy także sprawdzić pojemność spłuczki wody. Większość modeli wyposażona jest w spłuczki o pojemności 6 litrów, choć niektóre zestawy umożliwiają samodzielne regulowanie poziomu napełnienia zbiornika. W przypadku takich stelaży pojemność zbiornika wynosi przeciętnie od 6 do 9 litrów albo od 3 do 5 litrów.
Nie mniej istotny będzie zakup właściwych przycisków do zestawu. Przyciski zawsze należy dobierać mając na uwadze model stelaża – jeśli sięgniemy po jakikolwiek dostępny w sklepie, może on nie pasować do naszego zestawu, a w rezultacie okazać się całkowicie nieprzydatny.
Jak obudować stelaż podtynkowy?
Zabudowa stelaża podtynkowego dzieli się na kilka etapów. Jednak przed przystąpieniem do pracy, musimy sprawdzić poprawność montażu zestawu oraz szczelność instalacji kanalizacyjnej i instalacji wodnej.
Pierwszym krokiem jest wymierzenie wszystkich elementów zabudowy, w tym wyliczenie całkowitej długości płytek oraz doliczenie rozmiaru fug i wykończenia naroży. Następnie przycinamy metalowe profile i montujemy je, pamiętając o tym, by między profilem podłogowym i posadzką umieścić taśmę z pianki poliuretanowej, która wytłumi ewentualne hałasy.
Kolejnym etapem będzie odrysowanie i wycięcie otworów w płycie, którą później przymocujemy do stelaża. Obudowę najlepiej wykonać z płyty gipsowo-kartonowej zielonej, która wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć. Po ułożeniu płytek i ich zafugowaniu, możemy zamontować muszlę i sprawdzić jej szczelność. Jeśli nic nie wzbudza naszych wątpliwości pozostaje nam już wyłącznie wypoziomowanie muszli oraz zamontowanie deski i przycisku.