Kupowanie maszyn używanych może być dobrym sposobem na unowocześnienie swojej firmy. Podczas gdy nowe produkty mogą bardzo obciążyć niestabilny budżet przedsiębiorstwa, używane pojazdy, urządzenia czy narzędzia wciąż bywają w dobrym stanie, a kosztują ułamek tego, co trzeba zapłacić za odpowiednik prosto z linii produkcyjnej.
Lepsze tanie nowe czy tanie używane?
Oczywiście rynek maszyn rolniczych, przemysłowych albo budowlanych jest ogromny i znajdziemy na nim nowe produkty w niskich cenach. Jednak niskie koszty zakupu nie zawsze oznaczają oszczędności. Zwykle producent tanich maszyn oszczędza na użytych materiałach i komponentach, korzysta taniej, bo przestarzałej technologii, często przez to niemożliwy jest profesjonalny serwis albo zakup części zamiennych. Czynniki te sprawiają, że nasz zakup okazuje się jednorazowy, bezużyteczny albo jego renowacja i naprawa są zbyt kosztowne. Tymczasem używane maszyny znanych firm mają wysoką trwałość, a gdy są regularnie modernizowane i serwisowane, służą przez wiele lat.
Decydujemy się na zakup sprzętu używanego
Wiemy już, że jeśli budżet nie pozwala na zakup nowego sprzętu, warto kupić używany. Można to zrobić w prosty sposób, biorąc udział w licytacjach. Przykładem może być strona https://www.klaravik.pl/. To pomysł pochodzący ze Szwecji i sprawdzony w wielu krajach skandynawskich. Opiera się na sprzedaży sprzętu i maszyn dla rolnictwa, budownictwa czy przemysłu w postaci aukcji, zaczynających się od ceny minimalnej, ustalonej przez sprzedawcę. Przedsiębiorca, który z jakichś powodów chce sprzedać swoją własność, może to zrobić za pośrednictwem portalu, a klient kupuje tanio dobrze opisany kombajn, traktor, podnośnik czy wózek widłowy, który posłuży mu jeszcze przez wiele lat.
W taki prosty sposób można kupić, ale także sprzedać własną maszynę, kiedy jest już zbędna, albo gdy wymienić ją chcemy na nową i odzyskać chociaż część wcześniej zainwestowanych pieniędzy.