Fachowcy, mówiąc o oknach dachowych, często używają sformułowania „zestaw okienny”. To dlatego, że okna montowane w połaci dachu wymagają dodatkowych elementów montażowych. Okno dachowe dobrze działa tylko w spółce…
Okno połaciowe jest wbudowywane w konstrukcję dachu, stanowi jednak „przerwę” w chroniącym przed deszczem i śniegiem pokryciu dachowym oraz w izolacji przeciwwilgociowej. Dlatego jego jakość jego montażu oraz prawidłowe zastosowanie elementów dodatkowych jest tak ważne.
Do mocowania na więźbie
Okno dachowe obsadza się na łatach lub na krokwiach (a jeśli jest szersze niż rozstaw krokwi, to na tzw. wymianach, czyli dodatkowych poziomych belkach). Najczęściej w miejscu montażu okna nie kładzie się pokrycia dachowego – uzupełnia się je po zakończeniu montażu okna.
Do mocowania ramy okiennej służą specjalne kątowniki, które dostajemy wraz z oknem. Po przykręceniu i wypoziomowaniu ramy, przestrzeń między nią a łatami trzeba ocieplić. Można użyć materiałów dostępnych na budowie, albo zastosować gotowe rozwiązanie proponowane przez producentów okien, jak np. rama izolacyjna VELUX BDX ze spienionego polietylenu. Z kolei wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX łączy izolację z ościeżnicą okna, co zapewnia ciągłość izolacji przeciwwilgociowej.
Do uszczelnienia konstrukcji
Do ochrony konstrukcji dachu oraz odprowadzania wody opadowej służą natomiast specjalne kołnierze – są różne modele, dopasowane do różnych typów pokry
dachowych. Dlatego kupując okno dachowe, do kompletu dobiera się odpowiedni kołnierz koniecznie u producenta okien. Na przykład kołnierze VELUX są precyzyjnie zaprojektowane do danego typu okna, dzięki czemu tworzy się wodoszczelna bariera między oknem a pokryciem dachu.
Do wykończenia od wewnątrz
Pozostaje jeszcze wykończenie wnęki okiennej od środka. Nie chodzi tylko o estetyczne obudowanie jej płytami gipsowo-kartonowymi, ale przede wszystkim o ocieplenie i wykonanie paroizolacji. Tu monter – instalator lub dekarz może posłużyć się gotowymi rozwiązaniami, takimi jak ramy izolacyjne i wykończeniowe (więcej na https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe/produkty-instalacyjne#Extra). Dzięki nim można przyspieszyć montaż okien bez ryzyka, że stanie się to kosztem jakości.
Ile trwa zamocowanie okna dachowego? Można odpowiedzieć, że 13 minut i 29 sekund. Tyle zajęło to Mistrzom Dekarstwa podczas 26. Mistrzostw Świata Młodych Dekarzy w 2016 roku (http://prasa.velux.pl/dekarze-ustanowili-rekord-w-szybkosci-montazu-okna-dachowego/). Jednak na budowie czas montażu zależy od liczby okien i od tego, jak sprawna i doświadczona jest ekipa dekarzy. Dobrym fachowcom zajmuje ona zwykle kilka godzin.