Inspiracje wnętrzarskie na 2018 rok zdecydowanie różnią się od tych z poprzednich lat. Minimalistyczny styl skandynawski musiał ustąpić miejsca nieco bardziej przytulnemu wabi sabi oraz rodzimym aranżacjom, którym daleko do chłodnego profesjonalizmu, jaki dominował w urządzaniu przez ostatnie kilka sezonów. To wszystko spowodowało, że do łask powrócił styl folk, który pełnymi garściami czerpie z polskiej kultury ludowej.
Skąd moda na styl folklorystyczny?
Wzrost zainteresowania polskim folklorem należy upatrywać w modzie… na wspomniany już wyżej styl skandynawski i duńskie hygge. Popularność skandynawskich motywów w aranżacji wnętrz była na tyle silna, że coraz więcej osób zaczęło upatrywać inspiracji w lokalnej kulturze. Obserwowana od jakiegoś czasu fascynacja kulturą ludową spowodowała, że charakterystyczne wzory zaczęły pojawiać się przede wszystkim na ubraniach. Coraz więcej osób wybiera koszulki czy bluzy z etno akcentami, a naturalne materiały, takie jak len, bawełna czy filc zaczęły pojawiać się nie tylko w ciuchach, ale także na dodatkach. Przykładem są cieszące się ogromnym zainteresowaniem płócienne torby i filcowe portfele.
Jakie są charakterystyczne cechy stylu folk?
Obecnie folkowe akcenty dominują nie tylko w modzie, ale przede wszystkim w designie. Jakie są cechy charakterystyczne tego stylu? W kwestii aranżacji dominującą rolę odgrywają kolorowe dodatki, które nawiązują do ludowych wzorów hafciarskich, motywów łowieckich oraz odnoszących się do natury zdobień, na czele z kwiatami. Oprócz tego, na czasie są nawiązania do polskich grup etnograficznych m.in. zainteresowanie barwnymi wzorami kurpiowskimi, podhalańskimi czy kaszubskimi, które świetnie sprawdzają się zarówno w dużych domach, jak i w niewielkich mieszkaniach.
Aranżacja w stylu folk
W kontekście mebli kluczowe znaczenie ma naturalne drewno, a uzupełnieniem są delikatne zdobienia na frontach i mocne uchwyty. Natomiast kanapy i sofy powinny być utrzymane w kolorach ziemi. Urządzanie lokum w stylu folklorystycznym to jednak przede wszystkim akcesoria i gadżety. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te do kuchni i jadalni. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są garnki i naczynia marki Emalia Polska Pleszew, które można kupić w sklepie https://zasmakujradosci.pl – nie brakuje na nich akcentów kwiatowych oraz tych nawiązujących do kultury ludowej. Coraz częściej pojawiają się też urządzenia małego AGD, np. wagi kuchenne i czajniki elektryczne z akcentami kurpiowskimi, w które warto zainwestować, by nadać pomieszczeniu folkowego charakteru. W cenie są również filcowe obrusy oraz kwieciste gadżety ozdobne do salonów oraz sypialni – pościele, dywaniki, zasłony. W mieszkaniu urządzonym według założeń stylu folk nie może też zabraknąć świeżych kwiatów.