Jedni mówią o nim piąta ściana, inni, bardziej poetycko nazywają go zamkniętym w czterech ścianach niebem. Sufit, bo trudno nie domyślić się, że to o niego chodzi, zazwyczaj jest biały – tak, dla bezpieczeństwa. Zwykle poświęcamy mu najmniej uwagi. Wystarczy, że będzie gładki i równy. Tymczasem okazuje się, że ta wielka niezagospodarowana przestrzeń (wykluczając samotnie dyndającą lampę) ma ogromny aranżacyjny potencjał, na który w tym sezonie dekoratorzy wnętrz zwracają szczególną uwagę.
Jak odmienić sufit
Metamorfozę sufitu można przeprowadzić na wiele sposobów zaczynając od rozwiązania najczęściej stosowanego, czyli farby, poprzez wykorzystanie tapet, szablonów, sztukaterii, skończywszy na panelach i drewnie. To, na jaki rodzaj dekoracji się zdecydujemy zależy od wielkości wnętrza, stylu w jakim zostało urządzone, jego charakteru oraz naszych indywidualnych upodobań.
Co widzisz, kiedy patrzysz na swoje domowe niebo? Wielką, białą … „kartkę papieru”, która prosi o pokolorowanie? No to już, do dzieła. Zgodnie z tegorocznymi trendami sufit w kolorze to świetny pomysł na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru.
Zmiany zaczynamy z pędzlem w ręku.
Farba
Jasna czy ciemna? To zależy. Jeżeli wnętrze utrzymane jest w popularnym stylu skandynawskim, jego białe lub popielate ściany będą świetnie współgrać z pastelowym sufitem. Jeżeli kolorystykę wnętrza podyktowało nie tylko upodobanie do skandynawskich aranżacji, ale również wysokość pomieszczenia, pastele na suficie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ optycznie nie obciążą wnętrza. Stworzą pewną iluzję przestrzeni. Argumentem, dla zastosowania rozbielonych kolorów na suficie będzie też ilość światła naturalnego, która wpada do środka. Niewielkie wnętrza z północną wystawą okienną zwykle są zacienione, jasne, pastelowe kolory dodadzą im „światła” i energii.
Bardziej zdecydowane kolory warto zarezerwować do wysokich wnętrz, takich, jakie np. można spotkać w większości kamienic. Jeżeli do tego mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, taką jak np. w loftach, możemy nawet pokusić się o czarny sufit. Czerń, choć piękna i charakterna, tylko sprawia wrażenie mistrza kamuflażu, w istocie jednak uwydatni wszystkie nierówności i mankamenty sufitu. Decydując się zatem na czarną farbę (lub inną ciemną) warto pamiętać o przygotowaniu nieskazitelnie gładkiej powierzchni pod malowanie.
Tapeta
A gdyby tak sufit potraktować wzorzyście i stworzyć na nim multikolorowy obraz? Rozgwieżdżone niebo, skąpana w kwiatach łąka, ornamenty, motywy geometryczne albo bujna roślinność w stylu urban jungle … Zaskakujący efekt uzyskamy dzięki tapetom. Z różnorodnością wzorów warto jednak uważać. Jeżeli zaszalejemy z dekoracją sufitu, ściany lepiej uspokoić kolorystycznie wybierając jasne barwy. W ten sposób zachowamy równowagę. Przy tapetowaniu całego sufitu lepiej sprawdzą się subtelne, delikatne wzory. Jeżeli jednak wolimy motywy większe, dominujące np. duże liście, dekorację warto zastosować w formie akcentów. Sufit będzie zwracał uwagę, ale „nie spadnie” nam na głowę pod ciężarem wzorów i kolorów.
Sztukateria
Modna w czasach baroku i renesansu dziś nadal zachwyca dodając wnętrzom szlachetności. Sztukateria to wspaniały akcent dekoracyjny, który można zastosować zarówno na ścianach, jak i na suficie. Do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych propozycji z gipsu lub styropianu – gzymsy, listwy, rozety. Możemy je pozostawić białe lub pomalować na dowolny kolor, który przełamie monotonię górnej części pomieszczenia. Sztukaterie doskonale imitują styl pałacowy czy francuski, jednak można je stosować również w nowoczesnych wnętrzach bawiąc się w łączenie różnych form, np. geometrycznej lampy z finezyjnie uformowaną rozetą. Wymaga to pewnego wyczucia typowego dla znawców stylu transitional, jednak nie dyskwalifikuje udanego mariażu starego z nowym.
Szablon
Na pewno większość z nas widziała kiedyś ścienne dekoracje namalowane przy pomocy szablonu. Otóż ten sam szablon można przyłożyć do sufitu powielając na nim motyw zastosowany na ścianach. Takie pojedyncze wzory to idealna propozycja dla tych, którym biały sufit już się znudził, ale obawiają się drastycznej metamorfozy we wnętrzu. Jeden duży lub kilka mniejszych akcentów pozwolą na wprowadzenie subtelnych zmian, które z pewnością nie zmęczą ani domowników, ani gości. Najlepiej je będzie widać na jasnym tle. W celu uniknięcia zacieków pod szablonem, na pędzel należy nałożyć niewielką ilość farby, którą przed malowaniem docelowym warto jeszcze rozetrzeć na ręczniku papierowym. Dopiero wtedy można przyłożyć pędzel do szablonu. Zaraz po nałożeniu farby, szablon należy ściągnąć, a ewentualne niedociągnięcia domalować małym pędzelkiem.
Drewno
Drewniane belki stropowe typowe dla mieszkań na poddaszu można z powodzeniem zastosować w każdym wnętrzu. Dobrze wykonana imitacja może przecież do złudzenia przypominać pierwowzór. Drewniane belki ocieplają wnętrze i nadają mu rustykalnego charakteru, choć równie dobrze sprawdzą się w stylu skandynawskim, a nawet loftowym. Można na nich zainstalować oświetlenie zawiesić kwietnik w modnej makramie lub zamontować huśtawkę. Alternatywą dla drewnianych belek są panele. Można je położyć na całej połaci sufitu lub tylko fragmentarycznie.
Sufit od zawsze miał w sobie ogromny potencjał aranżacyjny, którego przez długi czas nie dostrzegano. Warto go udekorować odmieniając tym samym charakter wnętrza. Kiedy jak nie teraz? W tym sezonie mamy na to szczególne przyzwolenie.
źródło zdjęć: homesquare.pl, designlovefest.com, pinterest.com, mydomaine.com, mydesignchic.com, apartmenttherapy.com, houseofturquoise.com, homebook.pl