Aranżacja ciągów komunikacyjnych przed domem czy w ogrodzie do łatwych nie należy, bowiem trzeba przewidzieć usytuowanie ścieżek pod względem wygody ich użytkowania. Istotne jest również to, z jakich materiałów powstaną drogi i jak komponować się będą z otoczeniem. Ze względu na wytrzymałość, trwałość i efektowny wygląd najczęściej stosowana jest kostka brukowa.
Kostka brukowa – do czego ją wykorzystać?
Z uwagi na szeroki wybór kształtów, kolorów czy wzorów kostek brukowych można je wykorzystywać do różnych celów i w różnych miejscach. Najczęściej pojawia się ona w przestrzeni publicznej – na ulicach jako materiał budulcowy ścieżek pieszych, parkingów, deptaków, skwerów i innych traktów komunikacyjnych. To pokazuje, jak trwała i wytrzymała jest kostka brukowa w kontakcie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy nasilonym ruchem pieszym a nawet samochodowym.
Równie chętnie wykorzystuje się kostkę brukową jako alternatywę dla klasycznych płyt chodnikowych, kamieni, drewna czy żwiru do aranżacji nawierzchni ścieżek w ogrodach czy przed domem. Wówczas pełnią także funkcję dekoracyjną. Szeroki wybór kolorów i kształtów pozwala tworzyć dowolne kształty: od falujących szlaków między drzewami po tradycyjny prosty wjazd na posesję. Dodatkową zaletą kostki brukowej jest to, że można ją dowolnie układać, tworząc często skomplikowane, ale atrakcyjne i niepowtarzalne wzory.
Kształty i kolory kostki brukowej
Najczęściej spotykane są kostki w formie prostopadłościanów bądź sześcianów o idealnie równych bokach bądź nieregularnych krawędziach. Te pierwsze doskonale nadają się do tworzenia traktów komunikacyjnych przy wjeździe na posesję, do układania schodów, murków i tarasów. Z kolei kostka brukowa o nieregularnym kształcie świetnie sprawdzi się przy układaniu ścieżek w ogrodzie i na działce oraz przy tworzeniu dekoracyjnego otocznia przed domem. Materiał ten występuje w różnych rozmiarach, co przekłada się na możliwości układania i czasochłonność pracy. Małe kostki kamienne czy ceramiczne układa się wolniej niż duże, ale za to pozwalają komponować rozmaite wzory. Duże kostki bądź płyty ażurowe szybciej się mocuje, z tego względu są najczęściej spotykane na ulicach i chodnikach.
Kostka brukowa to najczęściej naturalny kamień (granit, bazalt), dlatego przyjmuje zabarwienie zbliżone do kolorów ziemi – beż, szarość, brąz. Dostępne są również kostki ceramiczne, przykładowo cegła klinkierowa czy kostki betonowe. Ceramiczne materiały często pojawiają się jako okładzina na schodach czy tarasach.
Na jakim podłożu układa się kostkę brukową?
Na wygląd i wytrzymałość ułożonej kostki brukowej wpływa podłoże, które się pod nią znajduje. Od właściwego przygotowania gruntu zależy, czy chodnik albo ścieżka nie zapadnie się pod ciężarem przejeżdżającego auta czy też nie powstaną mało estetyczne szpary po deszczu. Kamienną czy ceramiczną kostkę brukową, po której będziemy jedynie spacerować, można układać na podłożu piaskowym. Kostkę, która musi znieść duże obciążenia, mocuje się na podbudowie tłuczniowej i piasku bądź betonowej z warstwą piasku. Podczas montażu kostki nie powinno się zanieczyszczać miejsca pracy. Każdy niepotrzebny element w gruncie pod kostkami, może szybko doprowadzić do jej wypadnięcia, złamania czy przesunięcia. Oczywiście, wymiana zniszczonego materiału nie jest kłopotliwa, ale miejsce to może rzucać się w oczy przez długi czas.
Wybierając rodzaj kostki brukowej, warto pamiętać o jej przeznaczeniu, rodzaju podłoża i charakterze miejsca, gdzie zostanie ułożona.