0
Opublikowany 1 lipca 2018 autor Adam Budowlany w wyposażenie
 
 

Napędy do rolet – jaki typ wybrać?

napęd do rolet
napęd do rolet

Napędy do rolet mogą pracować różnie, w zależności od konstrukcji i dodatkowych funkcji. O ile kwestie konstrukcyjne zwykle rozwiązuje producent, jasno deklarując, do jakich zastosowań powstał dany typ napędu, o tyle już kwestię konkretnych opcji dodatkowych musi rozstrzygnąć sam użytkownik.

Napędy standardowe (typ S)

Napęd standardowy jest opcją najtańszą i najprostszą, ale też najmniej elastyczną. Sprawdza się tam, gdzie można go łatwo obsługiwać podstawowymi przełącznikami i gdzie nie ma ryzyka, że na trasie rolety pojawi się przeszkoda. Dużą zaletą napędów typu S jest ich prostota i związana z nią bezawaryjność. Ceną jednak będzie zawsze przynajmniej częściowa utrata komfortu. To już sprawa bardzo indywidualna – niższa cena w wielu przypadkach w pełni usprawiedliwi wybór napędu S, ale warto mieć świadomość, że za każdym razem trzeba będzie poświęcić przynajmniej częściowo komfort. Ich liczba w ofercie sklepów, na przykład http://sukcesgroup.pl/sklep/pl/yooda/, jest znaczna, ale coraz częściej te napędy ustępują miejsca innym, nieco bardziej zaawansowanym

Napędy ze sterowaniem radiowym (typ R)

Sterowanie radiowe zwiększa elastyczność napędu. Jego ręczny wyłącznik nie musi być umieszczony w widocznym miejscu, dopuszczalne są nawet sytuacje, w których będzie on wręcz trudno dostępny. Każdy napęd radiowy ma bowiem system awaryjnego sterowania, czasem mechanicznego, ale podstawowy sposób obsługi to wydawanie poleceń z pilota. Ta technologia jest wygodna, nieprzesadnie droga i w większości przypadków niezawodna. Warto tu jednak podkreślić, że w specyficznych warunkach fale radiowe mogą być zakłócane, co skutecznie utrudni obsługę napędu i wtedy korzyści będą znikome.

Napędy z wykrywaniem przeszkód (typ B i BD)

W tych rodzajach napędy zainstalowane są dodatkowe czujniki, które wykrywają opory ruchu rolety lub samego mechanizmu. Jeśli dojdzie przynajmniej do częściowego unieruchomienia rolety, wtedy napęd albo się samoczynnie wyłączy, albo dodatkowo powróci do pozycji otwartej. Taki model napędu został opracowany z myślą o bramach garażowych i wjazdowych oraz przemysłowych, ale szybko okazało się, że może się przydać także do napędu rolet zewnętrznych. Jest to dość droga konstrukcja, ale ze względu na swoją funkcjonalność wybierana stosunkowo często.

Napędy mieszane

W ofertach sklepów znajdują się też bardzo elastyczne, programowalne napędy EVY i wiele innych modeli, które często nawet nie otrzymują własnych oznaczeń symbolicznych. Są one oczywiście droższe niż wersje podstawowe, natomiast ich stosowanie wynika zawsze z indywidualnych potrzeb. Zrozumiała jest chęć użycia napędy z wykrywaniem przeszkód i sterowaniem radiowym i takie napędy też są stosunkowo popularne. Nie warto jednak sugerować się samą listą funkcji – wybór napędu do rolet najlepiej skonsultować z doradcą, który po analizie potrzeb podpowie, które z rozwiązań zapewnia optymalny stosunek funkcjonalności do ceny.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.