Pokój ucznia powinien mieć wydzielone strefy do odpoczynku i do nauki. Do obowiązkowego wyposażenia należą biurka, odpowiednio dopasowane krzesła, lampka, półki na książki. Przy wyborze każdego mebla należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. W końcu na nauce dziecko spędza sporo czasu, dlatego pokój powinien być komfortowy. Na co zwrócić uwagę?
Obowiązkowe wyposażenie pokoju ucznia
Podstawowym meblem dla ucznia jest biurko. Należy prawidłowo je dopasować, by zapewnić dziecko wygodę i zniwelować ryzyko powstawania wad postawy. Dla dziecka w wieku 6-7 lat odpowiednie będzie biurko, którego wysokość mieści się w przedziale 55-60 cm (wówczas dziecko ma ok. 120 cm wzrostu). Najważniejsze jest indywidualne dopasowanie biurka do użytkownika. Warto w praktyce sprawdzić, czy podczas siedzenia przy biurku, dziecko zachowuje odpowiednią postawę, czyli proste plecy, ręce oparte o blat, nogi dotykające podłogi. Kąt pomiędzy podudziem a łydką powinien mieć kąt prosty – podobnie jak kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem. To gwarancja, że kręgosłup nie będzie obciążony. Dobrym wyborem są biurka z nadstawkami lub biurka dla dzieci z regulowaną wysokością blatu. Znaczenie ma również ustawienie biurka w pokoju. Uczeń powinien mieć dostęp do światła słonecznego, dlatego dobrze jest ustawić biurko bokiem lub przodem do okna.
Kolejnym krokiem jest wybór krzesła. Dla ucznia sprawdzi się krzesło obrotowe. Ważne jest, by kręgosłup był podparty od łopatek do okolicy lędźwiowej, stopy płasko opierały się o podłogę. Krzesło obrotowe dla dziecka umożliwia regulację wysokości siedziska, dlatego posłuży przez długi czas – wraz ze wzrostem dziecka. Dla uczniów szkoły podstawowej lepszym wyborem będą krzesła dziecięce, które są lżejsze i łatwiejsze do regulowania. Dziecko wchodzące w wiek nastoletni prawdopodobnie będzie wymagało wymiany krzesła na nieco większy model.
Uczniowi z pewnością przyda się także lampka na biurko. Żarówka powinna przypominać barwą naturalne światło, dlatego dobrym wyborem jest lampka na biurko LED. Lampka biurkowa powinna mieć osłonkę, by dziecko się nie oparzyło. Może być wyposażona w ruchome, regulowane ramię lub mieć mobilny klosz umożliwiający zmianę kąta nachylenia. Należy zwrócić uwagę na długość przewodu lampki, by ustawić urządzenie w wybranym miejscu bez konieczności stosowania przedłużacza.
Dodatkowe wyposażenie pokoju
Jako dodatkowy mebel warto wybrać półki na książki. Pozwoli to na zachowanie porządku, a dziecko z łatwością będzie mogło sięgnąć po pożądaną lekturę. Jeśli dysponujemy mniejszą przestrzenią, świetnym wyborem będą półki na książki wiszące. Można wygodnie zawiesić je na ścianie. Co istotne, dostępne są w wielu fantazyjnych kształtach, więc jednocześnie – oprócz funkcji praktycznej – pełnią funkcję dekoracyjną, zachęcając ucznia do czytania.
By zaoszczędzić nieco miejsca, można zdecydować się na biurko z półką na książki. W ten sposób, podczas nauki, dziecko ma najpotrzebniejsze podręczniki zawsze pod ręką. Nie musimy także kupować dwóch osobnych mebli.
Jakie kolory do pokoju ucznia?
Urządzając pokój dla ucznia, warto zwrócić uwagę na kolorystykę ścian i mebli. Barwy powinny sprzyjać skupieniu i koncentracji. Idealnym wyborem będzie błękit, turkus lub granat na jednej ze ścian. Korzystnie na naukę wpływa także kolor zielony. Możemy zdecydować się na meble lub dodatki w tym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową. Uczeń będzie mógł zapisywać swoje cele na kolejny tydzień.