Wiele osób może zadawać sobie pytanie: inklinometr – co to jest? Ten sprzęt o tajemniczo brzmiącej nazwie najprościej rzecz ujmując, służy do pomiaru odchylenia obiektów od pionu.
Te niewielkie urządzenia są obecnie wyjątkowo dokładne, a jednocześnie ich małe rozmiary znacznie ułatwiają pracę z nimi. Inklinometry posiadają niesamowicie szerokie spektrum zastosowania, co sprawia, że stale rośnie ich popularność, a sprzedaż tych urządzeń nieprzerwanie wzrasta.
Inklinometr – zasada działania
Podstawą działania każdego inklinometru jest wykorzystywanie powszechnej na naszej planecie siły grawitacji. Współcześnie coraz częściej tradycyjne inklinometry mechaniczne, które posiadają w istocie bardzo prostą konstrukcję, są zastępowane przez urządzenia elektroniczne, o niesamowitej dokładności. Te najnowocześniejsze sprzęty bez trudu wyznaczają odchylenie kąta w zakresie 90 lub nawet 360 stopni, co znacznie ułatwia pracę i niesamowicie poprawia precyzję przy wielu czynnościach.
Odpowiadając na pytanie, jak działa inklinometr, należy na początek odpowiedzieć, z czego takie urządzenie się składa. Otóż nowoczesny sprzęt typu pojemnościowego wyposażony jest przede wszystkim w kondensator, na który składają się dwie okładziny. To właśnie między nimi umiejscowiony jest ruchomy dialektryk i to właśnie ta część inklinometru reaguje na najmniejsze nawet wychylenia całości w stosunku do idealnego pionu. Sam pomiar zaś generowany jest na podstawie różnic pojemności między okładziną a mobilnym wahadłem.
Gdzie stosowane są inklinometry?
Pomiary inklinometryczne wbrew pozorom stosowane są w najróżniejszych dziedzinach przemysłu i nie tylko. Przede wszystkim są one wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju pracach ziemnych, a więc przy wykonywaniu wykopów, nasypów, tunelów czy też wałów przeciwpowodziowych. Także w budownictwie mierzy się wychylenia przykładowo ścian w miejscach, w których klasyczne pomiary są z pewnych względów utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Wśród najbardziej rozwijających się obecnie dziedzin, takich jak chociażby fotowoltaika również wykorzystuje się inklinometry do idealnego umiejscowienia paneli słonecznych.
A z zupełnie innej strony wykorzystuje się te urządzenia także w diagnostyce wszelkiego rodzaju schorzeń układu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem zwyrodnień stawów. Mówiąc o medycynie, trzeba wspomnieć również o tym, że przy pomocy inklinometrów ustawia się również łóżka chirurgiczne lub fotele stomatologiczne. Również wszelkiego rodzaju maszyny produkcyjne w fabrykach, jak choćby prasy lub nawijarki posiadają wśród swojej automatyki właśnie inklinometry.
Oczywiście podstawą precyzji pomiarów niezależnie od sposobu wykorzystania inklinometru jest wybór urządzenia wysokiej klasy od renomowanego producenta. Sprzęt, który doskonale spełnia te warunki i dzięki temu z pewnością posłuży nam przez długie lata, znajdziemy na stronie internetowej http://www.newtech.com.pl