Poszukiwania grilla mogą ograniczyć się do kilku chwil, a następnie jednego kliknięcia „kup teraz”, ale mogą też przebiegać znacznie dłużej. Wszystko zależy od tego, czego się szuka i jakie ma się wymagania co do jakości materiałów, z jakich zostały zrobione palenisko i ruszt. Rozwiązań jest mnóstwo, dlatego jedni zadowolą się małym, składanym grillem do pieczenia kiełbasek, a drudzy będą szukać „kombajnu” z mnóstwem gadżetów, przydatnych podczas grillowania.
Grille węglowe
To najpopularniejsze na rynku grille wciąż jest duże zapotrzebowanie właśnie na nie. Zazwyczaj nie kosztują dużo, mają różne kształty i nie wymagają podłączenia do źródła prądu. Zwolennicy takiego grilla kochają go przede wszystkim za formę pieczenia – produkty zyskują posmak dymu i są wyjątkowo smaczne. Wystarczy zaopatrzyć się w worek węgla drzewnego, podpałkę i można zacząć biesiadowanie – na działce czy np. nad wodą. Wśród wielu ciekawych rozwiązań możesz wybrać to najdogodniejsze dla siebie – grill metalowy, żeliwny, kamienny, składany bądź stacjonarny. Te ostanie mogą być ładnie zabudowane, przez co będą efektownie wpisywać się w małą architekturę ogrodu.
Grille elektryczne
To dobra alternatywa dla węglowego grilla. Możesz korzystać z niego zarówno na działce, dostarczając jedynie źródło prądu, ale też na balkonie. Podczas pieczenia nie wydziela się dym, dlatego sąsiedzi nie powinni stwarzać żadnych problemów. Mają różną moc, regulator temperatury, zazwyczaj podwójny ruszt. Mogą być to grille niższe lub wyższe, na nóżkach bądź praktycznych kółeczkach. Kilka, bardzo ciekawych modeli znajduje się na stronie firmy Top Grille https://www.top-grille.pl/. Jeśli cenisz sobie elegancki design i funkcjonalność, to właśnie takie grille powinny zwrócić twoją uwagę. Inwestując w grill elektryczny możesz piec bez dymu i tłuszczu, co dla wielu osób jest bardzo pozytywną cechą tych urządzeń.
Grille gazowe
Również często kupowane, cieszą się dużą popularnością ze względu na szerokie możliwości obróbki cieplnej przyrządzanych na nich potraw. Bardzo łatwy w obsłudze, praktyczny, a ruszt szybko się nagrzewa. Temperatura rusztu jest równomierna i łatwo ją kontrolować za pomocą pokrętła. Niektóre wyposażone są w ruszt boczny służący do delikatnego podgrzewania produktów. Grille gazowe są trochę cięższe, ponieważ konieczne jest umieszczenie w nich butli (chyba, że są to grille na gaz ziemny). Zazwyczaj mają więcej funkcji i zastosowane są w nich różne ciekawe rozwiązania. Palenisko zakryte jest pokrywą, zapobiegającą zgaszeniu płomienia. Większość z nich wyposażona jest w aromatyzery, czyli duże blachy umieszczenie pod rusztem. Skapujący na nie soki z pieczonych potraw, parują i wzbogacają w ten sposób smak kiełbasek czy innych grillowanych smakołyków.
Oczywiście jest to tylko podstawowy podział. Uwagę zwraca się także na rodzaj wykonania (żeliwne, stalowe, ceramiczne, grillo-kominki, kamienne). Możesz wybrać grill z pokrywą lub bez, a nawet z termometrem czy z popielnikiem. Są także grille z możliwością wędzenia, gotowania itd., dlatego wybór jest ogromny i konieczne jest, aby zakup został dobrze przemyślany.