Prąd to jedna z tych rzeczy, której nie może zabraknąć na budowie. Aby taki prąd na budowie mieć, to konieczne jest skontaktowanie się z najbliższym zakładem energetycznych, z którym konieczne będzie podpisanie stosownych dokumentów.
Czym jest prąd budowlany?
Jest to niestety prąd droższy od tego, który dostarczany jest do naszych domów. Przejście z taryfy prądu budowlanego c11 do G11 jest możliwe tylko po zakończeniu budowy. Jest to więc nic innego jak specjalna taryfa prądu, która dostarcza energię na budowę domu, budynków użyteczności publicznej, czy jakiejkolwiek innej. Załatwienie takie przyłącza jest bardzo proste. Wystarczy zgłosić się do sprzedawcy z odpowiednim wnioskiem, poczekać na jego rozpatrzenie. Należy pamiętać, by zrobić to z odpowiednim uprzedzeniem, ponieważ wnioski bywają rozpatrywane nawet trzy miesiące. Czas oczekiwania uzależniony jest od planowanych prac budowy i ich częstotliwości. Jeśli mamy do czynienia z budową domu jednorodzinnego, to czas oczekiwania może okazać się dłuższy.
Zobacz jak uzyskać tani prąd budowlany na https://poprostuenergia.pl/budujemy-dom/
Co obejmuje prąd budowlany?
Taryfa C11 jest taryfą jednostrefową, w której obowiązują stałe stawki przez całą dobę. Istnieje także opcji taryfy dwustrefowej, w której istnieje już podział na godziny szczytowe, dzień i noc. Z punktu widzenia budowniczego dużo korzystniejsza jest oferta z jednostrefową taryfą, jednak wybierając ją, trzeba się liczyć także z opłatami handlowymi i abonamentowymi. Jakiekolwiek próby nielegalnego poboru energii mogą sprowadzić na właściciela bardzo wysokie kary. Trzeba się także liczyć, że samo wykupienie takiej taryfy jest kosztowne. Istnieje także wiele formalności podczas zamawiania usługi prąd budowlanego, z którymi trzeba się liczyć.
Umowę o prądzie budowlanym powinno się podpisywać na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac, także dlatego, by jeszcze przed wejściem ekipy budowlanej energia była. Dzięki temu członkowie ekipy mogą dokonać wielu potrzebnych pomiarów, ponadto przyłącze dużo szybciej i sprawniej zostanie zamontowane, jeśli na działce nie będzie pełnej ekipy ludzi.
Ważne jest także to, że po zakończeniu umowy istnieje możliwość „przełączenia” prądu budowlanego na prąd dla gospodarstw domowych. To również warto zgłosić wcześniej, by już mieszkając w domu nie płacić zbyt wysokich rachunków za energię. Dzięki temu podłączony do energii elektrycznej dom jest od razu gotowy do zamieszkania.
Jeśli kwestię prądu budowlanego są zbyt zawiłe, warto skontaktować się ze specjalistą. Jaką firmę wybrać, jak przebiega rozpatrywanie zgłoszeń, jaki jest czas oczekiwania, na ile późniejsze działania są łatwe, a na ile skomplikowane. Wszystkie te kwestie z pewnością omówią przeszkoleni w tej dziedzinie konsultanci (zobacz ofertę prądu budowlanego na https://poprostuenergia.pl)