Sfinansowanie zakupu nieruchomości jest trudnym problemem. Banki stawiają bardzo wysokie wymagania przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych, wymaga wielu zabezpieczeń. To powoduje, że spora część osób, która chciałaby zakupić mieszkanie nie może tego zrobić z powodu stwierdzenia przez banku „braku zdolności kredytowej”. Programy rządowe, które w założeniu miały pomagać w finansowaniu zakupu mieszkania ledwo wystarczają na wkład własny. Nie wszystko stracone. Brak zdolności kredytowej nie musi oznaczać mieszkaniowego dramatu. Ciekawą, choć w Polsce mają znaną opcją sfinansowania zakupu mieszkania jest leasing na mieszkanie.
Czym jest leasing na mieszkanie?
Powszechnie znane jest pojęcie leasingu samochodowego. Jednak termin „leasing na mieszkanie” wciąż budzi zdziwienie i ludzie nie wiedzą, o co chodzi. Leasing na mieszkanie to alternatywa dla kredytu hipotecznego. Jest przeznaczony dla osób, które mają złą historię w BIK, nie mają zdolności kredytowej lub obawiają się zaciągnąć kredyt hipoteczny. Zasady leasingu są bardzo proste i zbliżone do wynajmu mieszkania na długi czas. Po upływie czasu określonego w umowie, mieszkanie przechodzi na własność korzystającego. Spłata polega na comiesięcznym płaceniu czynszu (rat leasingowych). Każdy kto posiada tytuł prawny do mieszkania płaci czynsz. Raty leasingowe są podobne do rat kredytu hipotecznego, do momentu spłaty ostatniej raty właścicielem nieruchomości jest leasingodawca.
Wady leasingu na mieszkanie
Najpoważniejszą niedogodnością tej formy finansowania zakupu mieszkania jest sytuacja, kiedy leasingodawca w trakcie trwania umowy ogłosi upadłość. Mieszkanie może wtedy wejść w skład masy upadłościowej syndyka i zaspokoić wierzycieli spółki , z którą była podpisana umowa leasingowa. Warto wiedzieć, że leasing nie jest popularny na rynku nieruchomości i oferują go głównie mniej znane firmy, których wiarygodność nie jest do końca pewna. Umowa jest zwykle podpisywana na 10-15 lat i przez ten czas osoba -leasingobiorca nie jest właścicielem mieszkania. Zanim podpisze się jakąkolwiek umowę trzeba dobrze sprawdzić firmę, która oferuje taką formę zakupu nieruchomości.
Brak zainteresowania leasingiem mieszkań
Analitycy rynku nieruchomości uważają, że leasing na mieszkanie nie szybko zdobędzie popularność. Dopóki deweloperzy nie mają problemów ze sprzedażą mieszkań w klasyczny sposób, nie poszukują nowych sposobów płatności za mieszkania. Wśród klientów raczej nie ma zainteresowania leasingiem mieszkań. Jednakże pierwsze oferty tego typu pojawiają, to warto odnotować nową formę płatności. Deweloper może być leasingodawcą, choć jest to dla niego dodatkowe ryzyko i blokowanie środków finansowych.
Jaka przyszłość czeka leasing mieszkań?
Być może niekorzystna sytuacja na rynku kredytowym mogłaby wymusić pojawienie się większej ilości ofert leasingowych na mieszkanie. Obserwując obecną sytuację na rynku kredytów hipotecznych, ilość przeszkód, jakie banki tworzą dla klientów, nie można wykluczyć, że leasing mieszkań może być kiedyś interesującą ofertą dla obu stron: kupującego i sprzedającego mieszkanie. Z drugiej strony popularność usług finansowych poza bankiem, w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Nie można wykluczyć, że klienci w Polsce przekonają się leasingu mieszkań jako dostępnej formy zakupu własnych czterech kątów. Zainteresowanie klientów wymusi dobrą jakość usługi.
Ważne pytania
Oferta leasingowa na mieszkanie może wydać się atrakcyjna. Przed podpisaniem umowy trzeba upewnić się, czy firma oferujące leasing przetrwa 10-15 lat. Rejestr KRS jest dostępny przez internet. Niezwykle ważny jest kapitał założycielski takiej spółki – jeżeli jest niski, to lepiej nie podejmować współpracy. Przeglądając KRS należy zwrócić uwagę na to, czy zarząd spółki składa w sądzie sprawozdania finansowe oraz na nazwiska właścicieli firmy i czas działalności na rynku. Umowę leasingową dobrze jest przeanalizować z prawnikiem.