Każdy, kto planuje zakup mieszkania w pierwszej kolejności musi zdecydować czy będzie ono pochodziło z rynku pierwotnego czy wtórnego.
Jednocześnie warto wspomnieć, że obecnie jest już coraz mniej lokalizacji w Polsce, gdzie istnieje tylko rynek wtórny.
Deweloperzy stale poszerzają obszar swoich działań i zaczynają budować mieszkania nawet w małych miasteczkach.
Zalety i wady rynku pierwotnego
To, co przyciąga klientów do mieszkań nowych, budowanych przez deweloperów to przede wszystkim ich nowoczesny wygląd. Współcześnie buduje się bloki niezbyt wysokie, o ciekawych bryłach, z estetycznymi balkonami i tarasami. Przeważają one nad starymi budynkami także tym, że znajdziemy tam podziemne miejsca postojowe oraz wygodne windy. Deweloperzy są obecnie bardzo aktywni i budują w wielu lokalizacjach.
Przyszły nabywca mieszkania ma, więc duży wybór, bo u jednego dewelopera może obejrzeć kilka różnych mieszkań w ramach odrębnych inwestycji. Niewątpliwym minusem jest natomiast fakt, że deweloperzy każą sobie słono płacić za nowoczesne mieszkania. Fakt, że są one sprzedawane zwykle w stanie surowym oznacza, że wykończenie lokalu pochłonie jeszcze, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na plus przemawia jednak estetyka budynków, schludne klatki schodowe i piwnice, brak widocznych rur.
Korzystne jest także to, że można nabyć mieszkanie z dużym tarasem albo z wyjściem na ogródek. Wielu deweloperów zgadza się także na to, aby klienci na etapie budowy wprowadzali indywidualne poprawki. Chodzi tutaj o przesunięcie ściany, poszerzenie wejścia czy zabudowanie otwartej kuchni.
Nowe mieszkanie będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie to, że mogą wszystko od podstaw zaaranżować według własnych zamysłów.
Deweloperzy część mieszkań, zwłaszcza w większych miastach budują w systemie zamkniętym i dodatkowo są one pilnowane przez firmę ochroniarską.
Ważną zaletą, którą warto brać pod uwagę, myśląc przyszłościowo, jest fakt, że w nowym mieszkaniu będą niższe koszty użytkowania. Wynika to z faktu, że zarządza nimi zwykle wspólnota, gdzie zarząd jest wyłaniany spośród mieszkańców. Na niższe koszty wpływają także nowoczesne technologie zastosowanie podczas budowy. Można, więc liczyć, że koszty ogrzewania będą stosunkowo małe.
Minusem części osiedli budowanych przez deweloperów będzie lokalizacja. Dość często wybierają oni dzielnice na obrzeżach miast albo lokalizują budowy na terenach podmiejskich.
Zalety i wady rynku wtórnego
Mieszkania używane z rynku wtórnego także mają swoich zwolenników. Większość z nich budowana była w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia a to oznacza, że występują one w dobrych lokalizacjach, z pełną infrastrukturą. Jeśli kupimy mieszkanie na takim osiedlu możemy liczyć, że łatwo dojedziemy do pracy a w pobliżu będzie park, plac zabaw, szkoła, przedszkole i przychodnia.
Kolejna ważna zaleta to fakt, że te mieszkania są tańsze niż z ryku pierwotnego. Ich stan bywa bardzo różny. Są nabywcy, którzy z założenia poszukują mieszkań do generalnego remontu a następnie samodzielnie wykańczają je w nowoczesnym stylu. Równocześnie są nabywcy, którzy szukają mieszkań używanych, ale niedawno remontowanych, bo liczą, że szybko zamieszkają i nie poniosą dodatkowych kosztów.
Tutaj jednak trzeba być ostrożnych, bo usterki zwykle wychodzą po kilku tygodniach i okazuje się niekiedy, że jeszcze sporo trzeba zainwestować.
Dużym minusem mieszkań z rynku wtórnego jest fakt, że większość z nich należy do spółdzielni mieszkaniowych. Prawie zawsze oznacza to wysokie koszty użytkowania, które nabywca będzie odczuwał, co miesiąc.
Artykuł powstał dzięki współpracy z Deweloper Szklane Tarasy