W kwestii zapewnienia ciepła w budynkach coraz częściej wybieraną opcją jest ogrzewanie podłogowe. Systemy cieplne tego typu odznaczają się bowiem bardzo dużą sprawnością i radzą sobie wyśmienicie nawet z dużymi powierzchniowo budynkami. Aby taki system działał prawidłowo, konieczny jest dobór odpowiedniego rozdzielacza, który zapewni właściwą dystrybucję ciepła na wszystkie pomieszczenia. Jak dokładnie działa takie urządzenie i czym się kierować przy jego wybieraniu? O tym opowiemy w poniższym tekście.
Jak działa rozdzielacz?
Podstawowym zadaniem rozdzielacza ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego), o czym wspomnieliśmy już we wstępie i jak wskazuje nazwa tego urządzenia, jest odpowiednie rozdzielenie energii cieplnej między poszczególnymi pomieszczeniami. Poza tym, wraz z dołączonym doń wyposażeniem, pozwala także regulować pracę całej instalacji — rozdzielacz łączy się z każdym z obwodów cieplnych (zwanych też pętlami), dając możliwość dywersyfikacji ciepła we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach. Urządzenia tego typu są stosunkowo proste w montażu i mało awaryjne. Zasadniczo rozdzielacz składa się ze wsporników oraz elementu zasilającego i zwrotnego (tzw. belek).
Zdjęcie pochodzi ze strony https://plombier.com.pl/ogrzewanie-podlogowe/rozdzielacze-do-podlogowki
Na co zwracać uwagę przy wyborze rozdzielacza?
Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego charakteryzuje się szeregiem parametrów, mających bardzo duże znaczenie dla jego prawidłowej pracy. Bardzo istotna jest też kwestia wyposażenia dodatkowego, które wpływa na możliwości urządzenia. Oto zbiór najważniejszych z nich:
Rodzaj — rozróżnia się je pod względem liczby parametrów pracy na jedno- lub dwuparametrowe. Te pierwsze stanowią standard i przeznaczone są wyłącznie do obsługi ogrzewania podłogowego (płaszczyznowego). Dwuparametrowe nazywane są też hybrydowymi, gdyż pozwalają na sterowanie równocześnie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym. Takie urządzenie będzie więc miało dwie belki, po jednej na każdy rodzaj ogrzewania. Dostępne są także rozdzielacze modułowe, które umożliwiają zwiększenie zakresu pracy przez dokładanie kolejnych belek.
Materiał — pod tym względem są trzy opcje do wyboru: klasyczny mosiądz, stal nierdzewna lub tworzywo sztuczne. Ogólnie rzecz biorąc, wykazują dość zbliżoną odporność (te wykonane ze stali nierdzewnej będą jednak trwalsze od mosiężnych) i rodzaj materiału nie wpływa na funkcjonalność urządzenia. Choć tworzywa sztuczne (zwykle poliamid) mają tę przewagę, że nie trzeba się martwić o korozję.
Liczba obwodów — tyczy się to obwodów zasilających i powrotnych. Parametr ten determinuje zakres pracy urządzenia oraz wpływa na to, w jakim budynku może być ono wykorzystane. Rozdzielacze mogą mieć od dwóch do dwunastu obwodów.
Rozmiary — od średnicy belek zależy, w jakiej instalacji można wykorzystać dany rozdzielacz. Dla domów o niewielkim przepływie spokojnie wystarczy rozdzielacz do ¾”. W dużych domach oraz większych budynkach (np. galerie handlowe, baseny) wykorzystuje się średnice 1″, 1¼” i 1½”. Największe rozdzielacze o średnicy 2″ wykorzystuje się w większości do ogrzewania zewnętrznego.
Dopuszczalne ciśnienie i temperatura pracy — każdy rozdzielacz powinien mieć podane oba te parametry. Podczas jego użytkowania ich wartości nie mogą przekraczać podanego poziomu, gdyż skończy się poważną awarią, a tym samym koniecznością wymiany całej instalacji ogrzewania podłogowego.
Uszczelnienie — pod tym względem najlepsza będzie guma etyleno-propylenowa (EPDM). Ma ona bowiem sporą żywotność zapewniającą dłuższe funkcjonowanie rozdzielacza. Inne materiały zużywają się znacznie szybciej i izolowane nimi rozdzielacze trzeba wymieniać przynajmniej co dwa lata. Warto też wybierać urządzenia z dodatkową izolacją.
Wyposażenie dodatkowe — choć oczywiście można zdecydować się na rozdzielacz bez żadnych dodatków, lepiej jest wyposażyć się w taki z dodatkowym wyposażeniem. W ten sposób nie tylko będziemy mieć bardziej funkcjonalne urządzenie, ale także otrzymamy fabrycznie złożony (a więc w pełni szczelny) produkt z gwarancją na cały komplet. W co więc powinien być wyposażony dobry rozdzielacz? Przede wszystkim zawory odcinające (zawory kulowe). Znajdują się one na każdej belce zasilającej i powrotnej, pozwalając na odcięcie konkretnej sekcji bez wyłączania całego układu. Bardzo przydatne są też przepływomierze. Umożliwiają one monitorowanie i dostosowywanie przepływu wody na każdej pętli instalacji grzewczej. Najlepiej wybierać takie wykonane ze szkła lub solidnego tworzywa sztucznego (m.in. poliamidu). Ponadto ważnym dodatkiem jest także mechanizm odpowietrzajaco-spustowy. Dzięki nim łatwo utrzymamy wysoką efektywność instalacji, usuwając z przewodów grzewczych nadmiar powietrza. Przydatne, ale nie niezbędne są także zawory spustowo-napełniające i mieszacz.
Przykładowe modele rozdzielaczy do podłogówki
Przy wybieraniu rozdzielacza najlepiej jest stawiać na sprzęt od sprawdzonych producentów. Do grona cieszących się renomą wytwórców należą m.in. firmy: SiGMA-Li, Ferro, Comap, Taconova, Red, Onnline, Rettig, Capricorn, Gorgiel, Meibes, Franke, Herz, Afriso, Wavin, Ottone, Valvex, Tok-met i Roth. A oto kilka przykładowych modeli:
Capricorn Premium 4 sekcje
Wykonany z mosiądzu rozdzielacz z czterema obwodami. Jak każdy produkt firmy Capricorn wykonany z użyciem najnowszych technologii i dbałością o jakość. Może pracować przy ciśnieniu do 6 barów i temperaturze do 60 °C. Zestaw zawiera: dwie belka mosiężne, dwa uchwyty mocujące, dwa zawory kulowe na wejściach rozdzielacza, zawory regulujące z przepływomierzami, zawory termoregulacyjne, dwa trójniki zakańczające belkę, dwa zawory odpowietrzające automatyczne, dwa zawory spustowe, złączki 16x¾ (eurokonusy).
Sigma-Li 11 sekcji
Rozdzielacz ogrzewania podłogowego wyposażony w przepływomierz i zawór termostatyczny. Urządzenie wykonane z niklowanego mosiądzu. Firma Sigma-Li gwarantuje wysoką jakość wykonania i trwałość produktu. Zestaw składa się z: dwóch belek mosiężnych nikiel z G ½”, zaworu termostatycznego (belka dół), przepływomierza (belka góra, przystosowany do podłączenia siłownika elektrycznego), odpowietrznika półautomatycznego nikiel G ½”, korka mosiężnego nikiel G 1″, nypela redukcyjnego nikiel G ½” x ¾, dwóch szelek stalowych cynkowanych.
Podsumowanie
Rozdzielacz ogrzewania podłogowego to bardzo ważny element instalacji. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na jego odpowiedni dobór. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę parametry urządzenia i wielkość budynku. Istotne są także dodatkowe elementy wyposażenia rozdzielacza zwiększające jego funkcjonalność (np. przepływomierz dający możliwość regulacji przepływu i monitorowania poziomu wody w instalacji grzewczej).