Styl retro – styl z poprzedniej epoki. Kojarzy się głównie ze staroświeckimi przedmiotami. Okazuje się, że znakomicie sprawdza się we współczesnym wnętrzu. Pojęcie stylu retro funkcjonuje w wielu dziedzinach, np.: w modzie i wnętrzarstwie. Styl retro fascynuje się trendami z dawnych lat i próbuje je przenosić do czasów obecnych, łącząc z nowoczesnymi elementami wyposażenie wnętrza. Projektanci szukają inspiracji w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych i coraz częściej 80-tych, które wbrew powszechnemu odczuciu nie był wyłącznie synonimem kiczu i niskiej jakości, ale także mają swoje perełki.
Ponadczasowe wzornictwo
Moda i design za lat 50 – 80-tych XX wieku uchodzą za ponadczasowe i doskonale adaptują się do dzisiejszych wnętrz. Styl retro wziął się z potrzeby utworzenia czegoś niebanalnego, ciekawego i świeżego utrzymanego w granicach klasycznych wzorów. Styl retro to łączenie dwóch światów w równych proporcjach. Jeżeli komuś podoba się styl retro, a nie ma oryginalnych mebli po babci, to bez problemu może kupić nawiązujące stylistyką do II połowy XX wieku.
Łączenie elementów staromodnych z nowoczesnymi
Nowoczesna zostaje baza pomieszczenia, np.: ściany i podłogi w jasnych, stonowanych kolorach są znakomitym tłem dla oryginalnych i często barwnych mebli i dodatków retro. Ciekawym pomysłem jest łączenie różnych mebli w obrębie jednego zestawu, np. nowoczesny stół z krzesłami z lat 70. Podstawową cechą stylu retro jest umiejętne zestawianie sobą mebli i dodatków pochodzących z ubiegłego wieku. Pozornie meble nie pasują do siebie.Meble z lat PRL-u i wcześniejsze to przedmioty barwne, nieraz ciężkie, wykonane z drewna, mające ciekawe formy wzorów i faktur. Styl retro to także dodatki -bibeloty, obrazy, ręcznie malowane talerze. Styl retro to opozycja to katalogowych, niemal identycznych wnętrz. To dobry wybór dla osób, które uważają, że współczesna stylistyka wnętrza jest zimna i nie tworzy miłej atmosfery.
Trwałość i funkcjonalność mebli z tamtych lat
Trzeba przyznać, że szafy, regały, skrzynie, skrzynie, kufry, meblościanki produkowane przed 1990 rokiem są o wiele bardziej pojemne niż współczesne meble. Co do funkcjonalności mebli retro i ich trwałości nie ma najmniejszej wątpliwości – świetna jakość wykonania i najlepsze materiały sprawiły, że meble w stylu retro przetrwały dziesiątki lat w dobrym stanie. Wystarczy je odrobinę odnowić.
Styl retro w jasnych wnętrzach
Zastosowanie ciężkich mebli, np.: komody, meblościanki, stołów w jasnym, większym wnętrzu nadaje im lżejszego wyrazu, jednocześnie zachowując piękno starych mebli. W ten sposób można stworzyć wnętrze, w którym dobrze będą czuli zwolennicy nowoczesnych aranżacji pomieszczeń, jak i miłośnicy starych mebli. Taki salon na pewno spodoba się przyjaciołom oraz babci.
Meble stylizowane na retro
Cechami mebli stylizowanych na retro, choć produkowanych współcześnie są: postarzane drewno, charakterystyczne bryły i stylowe okucia tworzonych. Zakup takich pomoże przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów młodości naszych babć i mam. Takie meble pozwalają stworzyć u siebie namiastkę dawnych aranżacji, a co najważniejsze dostępne są w sklepach stacjonarnych i przez internet.
Styl retro – dodatki
Nasze babcie i mamy z pewnością mają przedmioty powstałe w czasach PRL-u, a nawet wcześniej. Naczynia w duże kwiaty, kolorowe emaliowane garnki (można je kupić w zasadzie w każdym sklepie), kryształowe miski, kieliszki, patery, czy charakterystyczne grafiki i ozdoby będące pamiątkami po wielkich fabrykach, czy kopalniach, to tylko część dodatków, które mogą zostać wykorzystane we współczesnym wnętrzu w ramach stylu retro.
Urządzenie pomieszczenia w stylu retro to dobry pomysł w sytuacji, kiedy dysponuje się meblem odziedziczonym po babci. Są to rzeczy nie tylko piękne, ale mające coraz większą wartość finansową. Często sprzedający nie znają ich prawdziwej wartości i sprzedają je za bezcen. Styl retro pozwala na stworzenie oryginalnego wnętrza i jednocześnie przekazywanie rodzinnych skarbów kolejnym pokoleniom.
Stylowe retro meble są teraz w modzie