Egzotyka i intensywne kolory zachwycają nas, Europejczyków, podczas zagranicznych podróży. Czy nie warto zatem przenieść choć odrobinę tego uroku do własnych czterech kątów?
Pierwsza reakcje klientek na meksykańskie produkty są wyjątkowo entuzjastyczne i są zachwycone zarówno intensywnymi kolorami jak i samym wzornictwem. Panowie przeważnie zachowują nieco więcej dystansu, ale też doceniają charakter rękodzieła. Po opadnięciu pierwszych emocji prawie zawsze pojawia się stwierdzenie „Ale w przypadku takich produktów trzeba urządzić całą łazienkę w stylu meksykańskim„. Z jednej strony można tak postąpić i uzyskać intensywną i wysmakowaną łazienkę w stylu meksykańskim, ale niekoniecznie trzeba iść od razu na całość. W przypadku większości projektów meksykańskie elementy pełnią zupełnie inną rolę. Motywacji użycia tych produktów jest wiele: poczynając na sentymentach do klimatów Meksykańskich (każdy kto był w Meksyku wie za co można kochac ten kraj), poprzez uzupełnienie kolorystyczne wnętrza (np.:płytki ecru z kobaltowym wzorem), aż po postawienie na element meksykański jako wyróżnik, mocny akcent w pomieszczeniu, który całkowicie redefiniuje pomieszczenie na nowo.
Meksykańskie wzornictwo jest de facto fuzją wzornictw wielu kultur, twórczo rozwiniętych i wzbogaconych meksykańskim duchem. Na meksykańskie wzornictwo miały istotny wpływ kultury wzornictwa hiszpańskiego, portugalskiego, arabskiego, chińskiego, włoskiego i holenderskiego. Oczywiście punktem wyjściowym było wzornictwo Indian, którzy zamieszkiwali te ziemie przed przybyciem kolonizatorów.
Ze względu na fakt multikulturowe korzenie wzornictwa meksykańskiego niemalże każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednym mogą się spodobać ogniste barwy płytek, a innym motywy marynistyczne umywalek. Jednym się innym mogą się spodobać szalone wzory umywalek, intensywne turkusy, a jeszcze innym delikatne dwubarwne wzory kwiatowe. Jednym się spodobają surowe kształty i kolory ręcznie kutych zlewów miedzianych, a innym zlewy miedziane wyrafinowane wzory grawerowań ze srebra na tych umywalkach.
Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu niemalże każde pomieszczenie może zostać wzbogacone meksykańskim motywem.
Dlaczego zwykłe płytki ceramiczne, które można znaleźć w większości polskich domów są niezbyt trwałe? Podczas gdy kafle, które mamy okazję podziwiać na ścianach domostw w egzotycznych zakątkach świata, takich jak Maroko czy bliższa nam Hiszpania, zachwycają wyrazistością barw i – mimo że często zdobią zewnętrzne ściany budynków – trwają w prawie niezmienionym stanie przez wiele, wiele lat.
Odpowiedź jest prosta!
Zagraniczna mozaika
Maroko słynie z barwnych płytek ceramicznych. Od kilku dziesięcioleci są one wytwarzane ręcznie, przez co ich powierzchnia jest zwykle nieregularna i znalezienie dwóch identycznych kafelków graniczy z cudem. Dlatego tego rodzaju płytki są wykorzystywane w swojej ojczyźnie do zdobienia fontann, kominków i ścian.
Kiedyś, jeszcze w XIX wieku, w Maroko projektowano i wytwarzano tradycyjne płytki cementowe, o wiele bardziej trwałe. Do dziś w Hiszpanii produkuje się je przy użyciu pięćdziesięciotonowej prasy hydraulicznej. To czyni je idealnie płaskimi i bardziej odpornymi na uszkodzenia. Kolory płytek pochodzą z lokalnie uzyskiwanych pigmentów, dzięki czemu są tak żywe i niezwykle trwałe. Intensywne patchworkowe wzory odzwierciedlają ognisty temperament mieszkańców Hiszpanii i zdobywają serca turystów rozmiłowanych w intrygującej kolorami sztuce.
Pamiątka z podróży czy nowa podłoga?
Kolorowa płytka może być piękną pamiątką z wakacyjnej podróży albo… inspiracją do stworzenia we własnym domu egzotycznego zakątka. Czy będzie to kuchnia, łazienka, salon bądź przedpokój – nie ma znaczenia. Płytki pasują do każdego wnętrza i są na tyle trwałe, że wytrzymają nawet „tupot stóp” na mocno eksploatowanych powierzchniach. Do tak „ubranego” wnętrza świetnie pasują meble oraz tekstylia utrzymane w podobnej orientalnej stylistyce. Zaś w domach urządzonych w stylu eklektycznym hiszpańskie płytki będą intrygującym dodatkiem ożywiającym przestrzeń.
Kolorowe kafle, mimo swej wieloletniej historii, nie są w marokańskich czy hiszpańskich miastach anachronizmem. To nieodłączny element wystroju zarówno wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Mieszkańcy tamtych rejonów częstokroć powracają do tradycyjnych cementowych płytek i ozdabiają nimi wnętrza mieszkań, domów, ale także: restauracji, hoteli, barów czy kawiarni. To tam turyści mają okazję poznać bogactwo kolorów i wzorów, w jakich wytwarzane są płytki. Od prostych figur geometrycznych, przez secesyjne motywy roślinne, po patchworkowe kombinacje wszystkich możliwych kształtów zachwycających oko.
Także polskie firmy, które zajmują się na naszym rodzimym rynku dystrybucją płytek z Hiszpanii, oferują bogaty wybór wzorów pasujących do wnętrz o różnym charakterze. Ponadto, ponieważ kafle zwykle kupuje się na sztuki, przy wyborze płytek każdy ma okazję zaprojektować własną unikalną kompozycję egzotycznych kolorów i kształtów.
DIY – do it yourself
Montaż płytek cementowych jest niezwykle prosty. Podstawowa zasada: powierzchnia, na której układane są płytki musi być sucha i idealnie płaska. Po ułożeniu kafelków trzeba je zaimpregnować, by nie wchłaniały wody oraz innych substancji płynnych. Chroni także przed ścieraniem. Dzięki temu przez wiele lat orientalna podłoga zachowa niezmieniony kształt i kolory.
Płytki najłatwiej czyścić za pomocą mopa oraz roztworu z wody i mydła. Nie należy używać inwazyjnych środków chemicznych. Po procesie czyszczenia należy pozostawić nawierzchnię do całkowitego wyschnięcia, w celu uniknięcia wystąpienia plam.
Dobrym sposobem jest wykorzystanie symulatora układania płytek, dzięki czemu na własne oczy możemy zobaczyć jak prezentują się płytki po ułożeniu.
PRZEKONAJ SIĘ JAK DZIAŁA SYMULATOR
Kolor proszony do środka!
Hiszpańscy rzemieślnicy wytwarzający płytki cementowe to praktyczni specjaliści z artystycznym zacięciem. Z każdego kafelka potrafią uczynić małe dzieło sztuki, które będzie zdobić ścianę czy podłogę przez wiele lat. Dlatego coraz więcej osób decyduje się zaprosić do domu kolor i uczynić ze swoich wnętrz niepowtarzalne miejsce, przesiąknięte odrobiną egzotycznego ducha.
Wszystkie materiały pochodzą ze sklepu KoloryMaroka.pl !
Naprawdę fajnie to się prezentuje już po ułożeniu. Są solidne i mają grubą warstwę koloru. Polecam! 🙂
Podoba mi się kuchnia ze zdjęcia z wyspą na środku, tutaj płytki bardzo ładnie się wkomponowały natomiast ta mozaika biało czarna przyprawia mnie o zawroty głowy
Przy takich płytkach od razu czuć klimat meksykańskich seriali 😉 Oczywiście nie mówię, że to źle, a wręcz przeciwnie. Dla mnie to oznaka pełnego wypasu – serio. Jest to styl, który w naszych domach rzadko się spotyka. Mi się to podoba, podobnie jak styl indyjski: castorama.pl/jak-urzadzic-wnetrze-w-stylu-indyjskim.html Oba są mega, choć może dużo się różnią dla niektórych.
Super! Myślę, że już wiem, że takie kupie. Kolory Maroka są mega fajne. Stylistyka bardzo mnie kręci 🙂
Tego typu płytki bardzo dobrze prezentują się na podłodze i na ścianie. Dodają wnętrzu mnóstwo koloru i niepowtarzalny orientalny design. Polecam.