2
Opublikowany 15 listopada 2014 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Kup swoją pralkę świadomie
Pierwsza pralka powstała w roku 1851. Jeszcze wiele lat później jednak – jak można przypuszczać – nie było zbyt wielkiego wyboru, jeśli chodzi o sposób działania, styl, czy markę takich urządzeń. Dziś gama produktów oferowana przez producentów i sprzedawców zadziwiłaby niejednego przybysza z przeszłości. Jak się jednak okazuje, zadziwia także i współczesnych…

Pralka pralce nierówna

Pralki, jak każdy sprzęt AGD, występują w wielu różnych wersjach, czy formach. Najważniejsze parametry to oczywiście efektywność urządzenia, cena, wielkość, zużycie energii, ładowność czy ilość programów.

Jeśli chodzi o ładowność czy wielkość (kształt), najważniejszym rozróżnieniem będzie podział na pralki ładowane od góry i od przodu. Te drugie uznane są powszechnie za wygodniejsze i za oszczędniejsze z tego chociażby faktu, że zmieszczą w sobie więcej ubrań, przez co pranie nastawiamy w nich rzadziej. Różnica jest tu zresztą dość znaczna: średnio 8 kg ubrań zmieści się do pralki ładowanej od przodu, 5,5 kg – w urządzeniach mających drzwiczki u góry.

Zaletą pralek ładowanych od góry jest na ogół design i potrzeba dostosowania ich do małych pomieszczeń. Jeśli jednak chodzi tylko o stronę estetyczną, zdarza się, że tradycyjne drzwiczki z przodu mogą być zaprojektowane tak, że łączą praktycyzm z estetyką. Ciekawe rozwiązania w tej materii proponuje np. firma LG produkująca nie tylko sprzęt, który według testów niemieckiego instytutu VDE pracować może około 20 lat, ale także sprzęt odpowiednio „wyglądający”.

Ekonomia i moc możliwości

Poza wielkością, na ekonomię pralki wpływa także mnóstwo innych parametrów, w tym przede wszystkim zużycie prądu. Tutaj rozeznać w temacie może się nawet laik: istnieje 7 klas energetycznych, oznaczonych od A do G, gdzie „A” to najwyższa klasa energooszczędności, a „G” – najniższa. Za klasę wyższą warto dopłacić – różnica w cenie powinna nam się dość szybko zwrócić.

Jeśli chodzi z kolei o możliwości współczesnych pralek, tu przepłacić czasem warto, a czasem niekoniecznie. Z pewnością specjalne programy dokładnie spłukujące detergent wskazane są dla alergików, wymyślne programy usuwające najróżniejsze rodzaje plam – rodzinom z dziećmi. Dla osób starszych jednak ważniejsza będzie łatwość obsługi niż kilkanaście programów, a także bezpieczeństwo – na przykład automatyczne zatrzymywanie wody.

Najważniejszym parametrem dla wszystkich kupujących powinna być jednak wspomniana na samym początku oszczędność i trwałość. Dla dobrego urządzenia warto nawet przemyśleć raty niż kupić coś, co wystarczy nam zaledwie na kilka lat.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz