Urządzanie wnętrz nie polega wyłącznie na wstawieniu mebli do pomieszczenia. Ważne jest, aby stworzyć niepowtarzalny styl, który wiele powie o osobowości właściciela. Stylów urządzania wnętrz jest dużo, każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Warto je poznać i wybrać coś, co będzie wspaniale wyglądało w domu. Urządzenie domu w stylu angielskim sprawi, że poczujemy się elegancko, a w domu zapanuje przytulna atmosfera.
Cechy stylu angielskiego
Styl angielski nawiązuje do wiejskich posiadłości, które kojarzą się z sielskością i spokojnym życiem. Do aranżacji wnętrz w tym stylu wykorzystuje się naturalne materiały. Meble i podłogi powinny być z drewna, a tkaniny typu: poduszki, narzuty, koce powinny posiadać motyw kwiatowy. Charakterystyczną cechą tego stylu jest malowanie mebli na biało, dzięki czemu wnętrze zyskuje na delikatności i lekkości. W stylu angielskim nie może zabraknąć charakterystycznej dla Brytyjczyków kraty oraz wizerunku konia. Jest to wiązane z tym, że tradycyjną rozrywką mieszkańców Wielkiej Brytanii są wyścigi konne, które łączą sobie dynamikę z gracją i naturalną elegancją. W wnętrzu angielskim bezwzględnie powinny znaleźć się akcesoria myśliwskie. Jeżeli ktoś jest przeciwnikiem polowań, ale lubi patrzeć na leśne zwierzęta, to zamiast trofeów myśliwskich może powiesić obraz z wizerunkiem zwierzęcia.
Dwuczęściowa ściana
Charakterystyczną cechą stylu angielskiego jest podział ściany na dwie części: w dolnej znajdzie się listwa przypodłogowa i elementy, takie jak: boazeria, lamperia czy też panele, z kolei na górnej część ściany jest dominują tapety, które powinny prezentować wyraziste wzory kwiatowe lub geometryczne. Całość może scalać ozdobny gzyms przy suficie. Na ścianach powinny wisieć lustra, które rozświetlają i optycznie powiększają przestrzeń oraz talerze lub zegary. Są to elementy , które tworzą przytulny charakter wnętrza.
Meble w stylu angielskim
Meble do mieszkania urządzonego w stylu angielskim powinny zawierać akcenty dekoracyjne i muszą być wykonane z drewna. Zdobieniami mebli mogą być: gzymsy i żłobienia. Meble w stylu angielskim są przeważnie masywne, ale muszą cechować się bardzo dobrą jakością. Nie powinny zdominować przestrzeni. W angielskim pokoju znajdzie się miejsce na podnóżki, szafeczki, stoliki i puffy. Wystrój wnętrza uzupełniają bibeloty i dekoracje z porcelany. Mile widziane są także wazony z kwiatami, rzeźby i obrazy. Styl angielski nie może obejść się bez dużej sofy w kwiatowe wzory oraz bez kominka lub jego imitacji. N drewnianej podłodze powinien znaleźć się wzorzysty dywan, choć dopuszczalna jest także wykładzina w jasnym kolorze.
Kolorystyka wnętrza w stylu angielskim
Tradycyjne wnętrze zaaranżowane w stylu angielskim powinno być w jasnych kolorach. Zalecane są kolory pastelowe oraz wszystkie odcienie bieli w połączeniu z naturalnymi barwami drewna, gliny, wanilii lub miodu. Wiele osób urządzając pomieszczenia w stylu angielskim przełamuje jasne i dość monotonne kolory wyrazistymi dodatkami, wśród których dominują takie barwy jak: niebieski, czerwony, żółty, zielony. Mocne akcenty kolorystyczne zazwyczaj umieszczane są na drzwiach, balustradach oraz ustawiane są dekoracje w wymienionych wyżej barwach.
Dewiza stylu angielskiego
Filozofią stylu angielskiego jest stworzenie przytulnego i wygodnego wnętrza, który będzie ceniony przez rodzinę. Choć uchodzi za odrobinę staroświecki, to wciąż jest wyznacznikiem elegancji, a nawet pewnego statusu społecznego. Kuchnia powinna być wypełniona ceramicznymi przedmiotami: kubkami i talerzami. Nie należy zapominać o kwiatowych zasłonach w kuchni lub rękawicy kuchennej z kwiatowym motywem. W stylu angielskim mieszkanie urządzone jest dla domowników i ma sprawiać, aby im dobrze przebywało się w domu i chcieli do niego wracać po ciężkim dniu w pracy lub dłużej nieobecności. Jasne wnętrze ma za zadanie stworzyć miłą atmosferę. Jest to styl, który wymaga umiejętnego łączenia różnych elementów, jak choćby obrazów i porcelany.