W nowoczesnym zagospodarowaniu przestrzeni i projektowaniu ogrodów ważne są innowacyjne rozwiązania, dostosowane do potrzeb Klienta. Wszyscy wiemy, jakie wyzwania potrafią stawiać przed nami inwestorzy, oczekujący niemal niemożliwego. Często zdarzają się sytuacje, kiedy zleceniodawca pragnie natychmiastowych efektów, co w architekturze krajobrazu jest trudne – posadzone krzewy potrzebują czasu, aby się ukorzenić i rozrosnąć do pożądanych rozmiarów. Możliwe jest przesadzenie dużego, kilkudziesięcioletniego drzewa, jednak będzie ono aklimatyzować się w nowym miejscu przez kilka lat, gubiąc liście i chorując. Z kolei małe sadzonki potrzebują wielu lat, aby urosnąć i spełniać swoje zadanie – dawać cień, chronić przed wiatrem czy stanowić ozdobę ogrodu.
Efekty szybkie i… piorunujące
Istnieją lepsze metody na uzyskanie błyskawicznych efektów – jedną z nich jest zastosowanie sztucznych drzew. Ręcznie kształtowane, wykonane z dbałością o szczegóły, na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od prawdziwych drzew. Mogą zostać „posadzone” w miejscach, które z racji podłoża lub warunków oświetleniowych nie nadają się dla zwykłych roślin. Dobrze wyglądają przez cały rok, nie gubią liści i nie wymagają przycinania, podlewania ani nawożenia. Oszczędza to mnóstwo pracy i pozwala na zmniejszenie kosztów. Jednocześnie są łatwiejsze w instalacji
– można je wkomponować w otoczenie szybko, czysto i sprawnie, bez transportowania żyznej ziemi, zakładania systemów nawadniających i dodatkowych zabiegów. Nie zapominajmy również, że sztuczne drzewa nie stwarzają zagrożenia dla pobliskich zabudowań, w przeciwieństwie do zwykłych nasadzeń, których rozrastający się system korzeniowy może naruszyć bryłę lub fundament budynku.
Uciecha dla oczu
Sztuczne drzewa spotyka się zarówno w realizacjach dużych projektów, jak centra rozrywki, ogrody zoologiczne, galerie, jak i w przydomowych ogródkach. Możliwe jest uzyskanie wybranych kształtów, rozmiarów i kolorów drzew, tak aby odpowiadały potrzebom i gustom najbardziej wybrednych klientów. Faktura drzewa, nasycenie barw, ułożenie gałęzi i liści, wzorowane są na naturalnych odpowiednikach, dlatego nie odcinają się od otaczającej przyrody – przeciwnie, stanowią dla niej doskonałe tło i dopełnienie. Wykonane z polimerobetonu, zachowują trwałość i żywe kolory przez bardzo długi czas, nie starzeją się i nie zmieniają w niepożądany sposób.
Odległe światy na wyciągnięcie ręki
Dodatkowym atutem jest fakt, iż możemy „posadzić” sztuczne drzewo dowolnego gatunku – nie ograniczają nas silne wiatry, ciężkie zimy czy inne cechy klimatu. Z tego powodu sztuczne drzewa są powszechnie stosowane w parkach tematycznych – kraina dinozaurów nie może obejść się bez gigantycznych paprotników czy miłorzębów, a nawiedzona kraina bez starych, powykręcanych wierzb i zwalonych pni. Egzotyczne gatunki z innych stron świata (lub z innych czasów) przyciągają uwagę i stają się dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci. Jednocześnie stanowią atrakcję bezpieczną, gdyż nie ma mowy o spadających czy łamiących się gałęziach.
Natura we wnętrzu
Ze względu na plastyczność stosowanych materiałów sztuczne drzewa są chętnie używane w aranżacji wnętrz, pozwalają bowiem na nieskrępowane tworzenie zgodne z własną wizją. Wielki klon w kuchni, bonsai w japońskim stylu nad kominkiem w salonie, bujna winorośl wokół schodów na piętro – dlaczego nie? Ilość zastosowań jest ogromna i zależy tylko od wyobraźni architekta. Możliwe jest skomponowanie sztucznych drzew wraz ze sztucznymi kamieniami – dodajmy do tego płynącą wodę w postaci fontanny lub kaskady spływającej po ścianie, a otrzymamy naprawdę niezwykły klimat w domu. Zależnie od fantazji, uzyskamy efekt dynamiczny, ożywiający wnętrze lub statyczny, wprowadzający atmosferę spokoju i bezpieczeństwa.