Podczas inwestowania w nieruchomość niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy i w jakiej formie została wykonana izolacja termiczna budynku. Należy sprawdzić również jakość wykonania stolarki, sposób jej montażu i jakość samego wykończenia.
Wszystko to po to, by już na początku jak najbardziej zminimalizować koszty, jakie przyjdzie nam ponosić w związku z ogrzewaniem budynku.
W tym celu warto wykonać badanie termowizyjne nieruchomości lub zdecydować się na audyt i certyfikat energetyczny. Takie działania mogą realnie pomóc w optymalizacji kosztów w twoim domu lub firmie.
Badania termowizyjne wykonuje się po to, by sprawdzić izolacyjność cieplną wznoszonego budynku. Głównym celem wykonywania badań termowizyjnych w budynkach użytkowych jest minimalizacja kosztów ponoszonych w trakcie ogrzewania cieplnego.
Badanie kamerą termowizyjną można wykonać zarówno przed oddaniem budynku do użytkowania, jak również w budynku już zamieszkałym. Przeprowadzenie takich badań zalecane jest zwłaszcza przed planowaną termomodernizacją budynku.
Badanie termowizyjne wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia zwanego kamerą termowizyjną. Obraz rejestrowany przez kamerę jest następnie zapisywany w formie tak zwanego termogramu.
Za pośrednictwem odpowiednio wykonanego termogramu możemy zbadać następujące kwestie:
– czy instalacja na poddaszu została prawidłowo wykonana,
– czy fundamenty budynku posiadają odpowiednią izolacyjność termiczną,
– czy wieńce mają prawidłową izolacyjność termiczną,
– czy prawidłowo zamontowano następujące elementy budynku: okna, drzwi, bramy garażowe, biorąc pod uwagę ich właściwości izolacyjne,
– czy zastosowany materiał izolacyjny jest dobrej jakości.
Termowizja pozwala na ocenę, w jakim stopniu należy zastosować dodatkowe uszczelnienia termiczne w budynku. Badanie kamerą termowizyjną pozwala bardzo skutecznie dowiedzieć się, w którym miejscu budynek traci najwięcej ciepła. Termowizja pozwala na znacznie więcej – dzięki badaniu możliwe jest dokładne wskazanie miejsc, w których istnieje problem wynikający z niewłaściwego ułożenia izolacji termicznej.
Badanie termowizyjne jest niezwykle skuteczną pomocą przy diagnozie przyczyn występowania grzybów i pleśni w budynku. Dzięki temu możemy uchronić naszych najbliższych przed negatywnymi skutkami alergii czy innych chorób wywołanych niewłaściwą wilgotnością w pomieszczeniach. Podczas badania termowizyjnego możliwe jest wykonanie dodatkowego badania wilgotności, dzięki któremu można oszacować, czy nieruchomość jest narażona na pojawienie się grzybów i pleśni. Ponadto, badanie kamerą termowizyjną pozwala wskazać przyczyny pojawienia się zbyt wysokiego poziomu wilgoci oraz jednoznacznie ustalić, czy problem wynika z niewłaściwego sposobu użytkowania pomieszczenia, czy jest efektem nieprawidłowego zaprojektowania lub wykonania budynku.
Badanie termowizyjne pomaga w ustaleniu dokładnej lokalizacji przebiegu lub wycieku z rur instalacji wodnej lub CO, dzięki czemu zyskujemy kolejną realną oszczędność na wypadek problemów związanych z instalacją wodną. Dzięki kamerze termowizyjnej dowiemy się, czy instalacja centralnego ogrzewania w budynku działa prawidłowo i czy nie ma ubytków cieplnych. Jeśli pojawi się wyciek z rur lub instalacji CO, termowizja pozwala na precyzyjne wskazanie miejsca pojawienia się usterki. Dzięki temu oszczędzamy kolejne pieniądze, które musielibyśmy wydać w przypadku rozkuwania ścian i szukania przyczyny wycieku w mniej zaawansowany sposób. Przy okazji unikniemy niepotrzebnego demontażu półek ściennych czy uszkodzeń innych instalacji (w tym elektrycznej).
Badania termowizyjne pomagają wreszcie w zminimalizowaniu kosztów związanych z usterkami instalacji elektrycznej. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest całkowicie bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej w całym budynku. Badania dokonuje się w pełnym obciążeniu sieci elektrycznej. Dzięki temu można uniknąć pojawienia się poważniejszych awarii oraz nadmiernych strat energii. Dodatkowym, a może i najważniejszym plusem wykonywania badań termowizyjnych instalacji elektrycznej jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru.