Jak urządzić kuchnię marzeń tak, by zachowując funkcjonalność i komfort przygotowywania posiłków była zgodna z aktualnymi trendami? Odpowiedzi na to pytanie udzielają programy telewizyjne o profilu wnętrzarskim, prasa, internet obfitujący w porady architektów wnętrz i blogi pasjonatów aranżacji. Definiując wystrój kuchni idealnej warto też jednak wskazać czego absolutnie nie robić, by ustrzec się błędów, w konsekwencji których kuchnia mogłaby się stać miejscem niewygodnym w użytkowaniu i nieatrakcyjnym wizualnie
Mała przestrzeń i ciemne meble
Mała kuchnia w zabudowie z ciemnych mebli wydaje się jeszcze mniejsza i przytłaczająca. Jak powiększyć jej rozmiary? Zgodnie z aktualną modą kuchnię można otworzyć na salon zyskując tym samym więcej przestrzeni. Jeżeli jednak kuchnia i salon nie sąsiadują ze sobą ratunkiem mogą się okazać jasne meble. Pomieszczenie nie zmieni swoich rzeczywistych rozmiarów, jednak dzięki jasnym frontom wykończonym na wysoki połysk optycznie zyska na wielkości. Szafki, najlepiej bez zbędnych zdobień będą wydawały się lżejsze, a całe wnętrze mniej przytłaczające niż w przypadku ciemnego wyposażenia.
Wysokość blatów
Niegdyś normą było sytuowanie blatów na wysokości 85 cm od podłogi. Wysokość ta nadal często jest wytyczną dla wielu projektantów. Pamiętać należy jednak o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz wyżsi i aby blaty kuchenne były funkcjonalne ich wysokość powinna iść w parze ze średnią wzrostu. To uniwersalny sposób na zachowanie komfortu korzystania z kuchennej zabudowy. Bywa jednak tak, że wzrost domowników znacznie różni się od średniej wzrostu ogółu społeczeństwa. W takiej sytuacji warto wykonać blaty adekwatne do potrzeb i możliwości danej rodziny. Podobnie rzecz się ma z podwieszanymi szafkami. Priorytetem w wyznaczeniu ich wysokości zawsze powinien być wzrost mieszkańców. Przy źle dobranych blatach praca będzie niewygodna i męcząca. Warto o tym pamiętać przy wyborze kuchennej zabudowy. Meble kuchenne to przecież inwestycja na lata.
Oświetlenie
Oświetlenie górne w kuchni to zdecydowanie za mało. Urządzając funkcjonalną i komfortową przestrzeń do przygotowywania posiłków warto pamiętać o rozmieszczeniu kilku punktów świetlnych, które ułatwią pracę szczególnie wtedy, gdy zapadnie zmrok. Lokalizacja oświetlenia również nie może być przypadkowa. Niewłaściwie rozmieszczone lampy mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim należy unikać sytuacji, w której źródło światła znajduje się za plecami. Padający cień może zdecydowanie utrudnić przyrządzanie posiłków, a operowanie nożem w takich kiepskich warunkach oświetleniowych może stać się wręcz niebezpieczne. Nadmierne oświetlenie, szczególnie takie, które może oślepiać również nie ułatwi zadania. Niezależnie co wykorzystamy – żarówki, świetlówki czy LEDy – najlepsze do prac kuchennych będzie światło ciepłe o temperaturze barwowej poniżej 3300 Kelvinów.
Gniazdka elektryczne
Duża ilość sprzętów kuchennych wymaga odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych. Ich liczbę, jak i rozmieszczenie warto przemyśleć już na etapie planowania zabudowy kuchennej. Mikser, blender, ekspres do kawy, toster i wiele innych sprzętów potrzebuje zasilania. Umieszczenie niedostatecznej ilości kontaktów w dodatku w jednym miejscu spowoduje nagromadzenie urządzeń. Trudno ich w takich warunkach używać, a jeszcze łatwiej któreś uszkodzić i ta plątanina kabli, taka nieestetyczna i niosąca ryzyko zagrożenia zarazem. Chcąc uniknąć kosztownych adaptacji czy konieczności korzystania z listew zasilających warto przemyśleć rozmieszczenie oraz ilość gniazdek elektrycznych dużo wcześniej zanim zaczniemy korzystać z kuchni.
Odległości między sprzętami
Zerwanie z zasadą trójkąta roboczego, według której sprzęty ustawione są na planie trójkąta – kuchenka gazowa/elektryczna oraz zlewozmywak znajdują się na jednej ścianie, a lodówka na przeciwległej nie jest najlepszym pomysłem. Dla zachowania ergonomii warto się jej trzymać. Zlewozmywak po przeciwnej stronie kuchenki to kiepska propozycja – czajnik napełniony wodą łatwiej postawić na kuchence przenosząc go zamiast z półobrotu – po linii prostej, podobnie rozgrzany garnek wygodniej włożyć do zlewu gdy się ma go obok, a nie za plecami. Problematyczna może się okazać tak zbyt mała ilość miejsca między sprzętami, jak i zbyt duża. Zbyt mało miejsca między kuchenką, zlewozmywakiem, a lodówką sprawia, że produktów i naczyń nie ma gdzie odstawiać, a to staje się kłopotliwe i utrudnia codzienne funkcjonowanie w kuchni. Absolutne minimum dla szerokości blatów roboczych to 40 cm. Zbyt duże odległości również nie sprzyjają przyrządzaniu posiłków. Bieganie od sprzętu do sprzętu po prostu jest męczące.
Aranżacja kuchni wydaje się być zadaniem łatwym i nieskomplikowanym. Nic bardziej mylnego, bez podstawowych zasad obowiązujących w dziedzinie urządzania wnętrz, zachowania ergonomii przestrzeni oraz estetyki łatwo o banalne błędy, które mogą słono kosztować. Niewłaściwe rozplanowanie sprzętów kuchennych zdarza się częściej niż można sobie to wyobrazić. Przystępując do urządzania kuchni warto więc przeanalizować swoje potrzeby, podpatrzyć ciekawe rozwiązania, a także poświęcić chwilę na lekturę możliwych błędów, by się ich ustrzec zanim będzie za późno.
źródło zdjęć: praktyka-budowlana.pl, regiodom.pl, riverbendtf.com, pinterest.com, southshoredecoratingblog.com, homebook.pl