0
Opublikowany 5 marca 2017 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Walka z kurzem


Osobiście nie znam żadnej osoby, która nie ceni sobie czystości w mieszkaniu. Używamy różnych preparatów, odkurzamy, myjemy ściany, sufity, podłogi. Niestety nawet codzienne dbanie o porządek nie wyprosi z naszego mieszkania niechcianego gościa w postaci kurzu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z nim.

Sprzątając wydaje nam się, że starliśmy kurz z czyszczonej powierzchni. W rzeczywistości starty kurz unosi się w górę razem z powietrzem w pomieszczeniu i po pewnym czasie spowrotem osiada na meblach czy półkach. Wszelkiego rodzaju sprzęty domowe takie jak np. telewizor czy komputer przyciągają do siebie drobinki kurzu, zaś on w ich wnętrzu potrafi doprowadzić do awarii. Ten niechciany domownik poza tym, że jest niezwykle uciążliwy, dla alergików bywa też niebezpieczny. Razem z jego drobinkami w powietrzu unoszą się roztocza – małe organizmy niewidoczne ludzkim okiem. Te wredne stworzonka gnieżdżą się w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach, kocach, ręcznikach, nawet w pluszowych zabawkach. Przy silnej alergii mogą one nawet zabić.

kurz

Jak więc powstrzymać naszego nieproszonego gościa?

Po pierwsze otwierajmy okna podczas wykonywania porządków. Kurz unoszący się do góry wydostanie się oknem poza mieszkanie. Po drugie, zainwestujmy w solidny odkurzacz wodny z filtrem HEPA. Standardowy odkurzacz zasysa do środka zanieczyszczenia, a następnie znaczną ich część wyrzuca z siebie spowrotem przez otwór z tyłu. Kurz z powierzchni roślin powinniśmy usuwać ściereczką z wodą lub pędzelkiem, a nie tak jak to robi większość z nas, poprzez spryskiwanie rośliny z odległości. Spryskany wodą kurz gęstnieje tworząc warstwę uniemożliwiającą oddychanie naszym zielonym domownikom. Poza tym bardzo istotne jest także codzienne jak najczęstsze wietrzenie mieszkania. W świeżym powietrzu kurz tak szybko się nie rozprzestrzenia. Warto zadbać też o odpowiednią wentylację pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka, codziennie wietrzyć pościel i raz w tygodniu trzepać dywany.

roztocza

Jeśli chodzi o preparaty chemiczne, które mogą nam pomóc w walce z kurzem należy wybierać te, wykazujące właściwości antystatyczne. Środek w podręcznej butelce z rozpylaczem to koszt nieprzekraczający 10 złotych. To bez wątpienia bardzo niska cena za zdrowe powietrze w mieszkaniu.

 


Jaroslaw Wejda