1
Opublikowany 25 marca 2015 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Czym charakteryzują się tapety ścienne?Tapeta ścienna to materiał do obicia ścian wnętrza mieszkalnego, wykonany najczęściej z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorem. Żywotność tapety wynosi od kilku do ok. 10 lat. Współczesne tapety, dostępne na rynku, wyróżniają się ogromną różnorodnością wzorów i kolorów. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, wyróżnia się różnego rodzaju tapety, m.in. papierowe, winylowe, z włókna szklanego i fizelinowe.

Tapety papierowe mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Te pierwsze mają gładką powierzchnię i wyróżniają się słabą odpornością na wilgoć. W tej grupie występują również tapety wodoodporne, niekiedy zmywalne. Tapeta dwuwarstwowa z kolei jest to tapeta tłoczona, dostępna także w formie zmywalnej, odpornej na wielokrotne czyszczenie. Papierowe tapety są najtańsze i najłatwiej je usunąć ze ściany. Odmianą tapet papierowych są tzw. raufazy, które są produkowane z dodatkiem wiórek drewna, dzięki czemu zyskują wyraźną fakturę. Można je malować, a także stosować w pomieszczeniach, gdzie występuje wilgoć, choć nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Raufazy są bardziej niż zwykłe papierowe tapety odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Obecnie bardzo popularne są tapety winylowe, z uwagi na to, że są odporne na częste zmywanie. Wierzchnią warstwę posiadają wykonaną z polichlorku winylu, co czyni je bardziej odporne na zabrudzenia czy uszkodzenia. Ich wewnętrzna warstwa może być wykonana z papieru lub fizeliny. Warstwa z fizeliny lepiej dopasowuje się do podłoża, gdyż jest elastyczna i dobrze niweluje ewentualne nierówności ściany. W przeciwieństwie do tapet papierowych, winylowe są odporne na odbarwienia pod wpływem słońca. Są także odporne na tłuszcz i brud, jak również na wodę i ogień. W zależności od rodzaju winylu i techniki jego nakładania uzyskuje się większą lub mniejszą zmywalność tapety. Wyróżnia się tapety winylowe płaskie i spienione. Płaskie są cienkie i gładkie, posiadające błyszczące powłokę. Spienione, wykonane ze spienionego polichlorku winylu, są natomiast grube i trwałe, dzięki czemu pozwalają na zamaskowanie nierówności ściany.

Ogromny wybór tapet ściennych znaleźć można w sklepie internetowym tapetuj.pl. Kontakt ze sklepem jest możliwy za pośrednictwem poczty elektronicznej lub pod numerami telefonów dostępnymi na stronie www. Zamieszczono tam również regulamin sklepu, określający zasady jego funkcjonowania.

Tapety z włókna szklanego mają strukturę przypominającą tkaninę. Komponenty tych tapet to włókno szklane, związane lepiszczem żywicznym. Ich wzory często imitują sploty tkanin naturalnych. Tapety te mogą być też gładkie. Po przyklejeniu na ściany maluje się je specjalnymi farbami, dzięki czemu są odporne na wielokrotne zmywanie i czyszczenie. Są również odporne na wilgoć i ogień oraz na uszkodzenia mechaniczne. Ich minusem jest natomiast to, że trudno je wymienić, gdyż odchodzą od ściany razem z tynkiem.

Innym rodzajem tapet są tapety na fizelinie, która jest włókniną, składającą się z włókien tekstylnych i celulozowych. Tapety fizelinowe łatwo przykleja się do ściany, a także łatwo je usuwa. Są to produkty nowej generacji, wyróżniające się wysoką jakością. Fizelina nadaje tapecie elastyczności i właściwości, jakie posiadają tkaniny.

Tapety ze względu na swój wygląd i właściwości sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach i domach, ale i w innych lokalach, jak np. biurach, restauracjach czy barach. Po zrobieniu zakupów w sklepie internetowym tapetuj.pl, można diametralnie zmienić wygląd każdego pomieszczenia.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz