1
Opublikowany 20 kwietnia 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Inteligentne budownictwo z PoltrafemCzasy rozwoju technologii elektronicznych narzucają wysokorozwiniętym cywilizacjom pewien określony standard życia. Posiadanie dziś kilkukilogramowego telefonu komórkowego, wielkiej maszyny komputerowej, która jest trudna do przetransportowania w inne miejsce, oraz psa, który ma za zadanie pilnować domu i wszczynać alarm, gdy do posesji zbliża się ktoś niepowołany, to już oznaka czasów zamierzchłych. Internet, elektronika i jej możliwości są dziś już nie tylko dostępne dla elit i instytucji państwowych, takich jak wojsko czy ochrona najważniejszych osób w kraju. Działania oparte na wykorzystaniu łącza internetowego oraz najnowocześniejszej myśli technicznej wkraczają już nie tylko w komercyjne i przemysłowe dziedziny życia ale też, a nawet w ostatnim czasie głównie, w najbardziej cenione w dzisiejszych czasach wartości: wygodę i bezpieczeństwo ogółu.

 

Inteligentne budownictwo jest dziś rozwiązaniem mającym zadanie ułatwić życie i funkcjonowanie człowieka w czasach ogólnej automatyzacji. Ma to swój wynik w zwiększeniu funkcjonalności budynku, oszczędności czasu i użytkowanej energii  – a co za tym idzie, także i pieniędzy. Firma Poltraf jest dystrybutorem markowych urządzeń kontrolno – pomiarowych, mających zastosowanie między innymi w instalacjach przyłączających do budynków media, takie jak energia, gaz, oraz w systemach ogrzewania.

Idea inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) zakłada wprowadzanie do obiektu urządzeń nadzorujących jego działanie. Początkowo były to głównie proste higrostaty mechaniczne, różnego rodzaju elementy pomiarowe, termostaty i regulatory. W miarę rozwoju systemów oprogramowań przystosowanych do inteligentnego nadzorowania budynków, nowe rozwiązania przyniosły co raz bardziej zaawansowane możliwości obsługi wybranych obiektów.

Oparte na automatyce urządzenia pozwalające na przykład na sterowanie oświetleniem, zamykaniem czy otwieraniem zamków, regulacją ciepła wypuszczanego do przestrzeni oraz ich integracja i współpraca z innymi podsystemami, takimi jak klimatyzacja, wideo-furtka czy alarm to dopiero działanie inteligentnego budynku. Na stronie poltraf.com można znaleźć rozwiązania, które pokrywają się z ideą otwartego systemu inteligentnego zarządzania obiektem mieszkalnym bądź biurowym. Ważne jest to, by system był zaprogramowany tak, by sam mógł dostosować się do stylu życia użytkowników. Nie powinien pozwolić na wychłodzenie pomieszczenia, gdy zostało otwarte okno, powinien zabezpieczyć wejście, gdy drzwi nie zostały prawidłowo zamknięte, kontrolować niepotrzebne zużycie energii, a także wyczuwać nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji, na przykład gazowej.

Budowa jakiegokolwiek budynku, zwłaszcza z przeznaczeniem wieloużytkowym typu centra handlowe, biura, szpitale, szkoły, terminale transportowe wymaga wielkiego nakładu finansowego. Sam proces budowy, począwszy od etapu projektowania, przez zakup potrzebnych materiałów, wznoszenia właściwego obiektu i wyposażenie go to tylko pewna część kosztów jego użytkowania. Im lepiej zaplanowana konstrukcja, a także im lepiej przystosowany budynek do oszczędnego użytkowania, tym szybciej zwróci się koszt jego postawienia. Dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem możliwości inteligentnego budownictwa.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz