Kupiony krzew, pięknie rośnie, ale kwiatów nie widać. Róża od starożytności zwana jest królową kwiatów, a na świecie występuje w niezliczonych odmianach i prawie wszystkich kolorach. Jednak czasem potrafi być bardzo kapryśna. Co zrobić, gry krzew mimo braku oznak choroby nie kwitnie.
Wymagania a stanowisko, w którym rośnie nieszczęsna róża
Róże należą do roślin światłolubnych. Zasadzone w dusznych miejscach bez przewiewu zaczynają chorować Natomiast w cieniu rosną bardzo słabo albo nie kwitną w ogóle. Gleba powinna być obojętna ewentualnie lekko kwaśna, przewiewna, a pod korzeń dobrze nawieziona rozłożonym kompostem i obornikiem.
Stanowisko
Jeśli zależy nam na okazałych kwiatach, powinniśmy wybierać miejsca słoneczne. Nie może być to także miejsce osłonięte z każdej strony od wiatrów, gdyż róża oprócz słońca niezwykle lubi przewiew. Zdrowie kwiaty i liście będzie miała tylko róża rosnąca w pełnym słońcu i na przewiewie. Dobrze jest jej znaleźć stanowisko nieosłonięte zbytnio od wschodu tylko od północy.
Gleba
Róże wielkokwiatowe są tolerancyjne pod względem rodzaju gleby, najlepsza jest piaszczysto gliniasta z dodatkiem humusu. Ważne, aby przed sadzeniem odpowiednio przygotować podłoże, w tym celu kopiemy dość duży dołek, który wzbogacamy w kompost. Miejsce oczkowania powinno być 5 cm pod powierzchnią ziemi. Następnie porządnie podlać.
Młoda sadzonka
W sprzedaży, w stacjonarnych jak i internetowych sklepach ogrodniczych jak np. https://www.podkarpackiesady.pl/ dostępnych jest wiele róż. Kupując młode krzewy musimy wiedzieć, że normalne jest, iż nie kwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Jeśli tylko rosną w sprzyjających warunkach, na odpowiednim stanowisku to już w następnym roku kwiaty powinny się pojawić na róży.
Co zrobić z różą która nie kwitnie
Słabo kwitnący, albo nie wcale krzew róży można oczywiście uratować. Trzeba tylko określić przyczynę tego stanu rzeczy. Jeśli jest to złe stanowisko, to wystarczy krzew przesadzić w odpowiednie miejsce. Jeśli zrobimy to wczesną wiosną to kwiatów doczekamy się jeszcze tego samego roku.
Jak odmłodzić krzew
Stare krzewy róż jeśli nie były co roku przycinane, kwitną słabo, dlatego należy je przyciąć. Usuwamy na początek wszystkie uschnięte łodygi, kolejno stare, rosochate i z oznakami choroby. Wycinamy też cieniutkie i małe gałązki rosnące u podstawy krzewu. Zostawiamy tylko grube, silne i długie pędy w liczbie maksymalnie 3-4 na jednym krzaku. Kolejno, pędy te przyginamy jak najbardziej poziomo, aby z kącików liści wypuściły się młode odrosty. Na nich wytworzą się pąki kwiatowe w bardzo dużej ilości.
Stary krzew trzeba też odpowiednio nawieźć. Robimy to wiosną. W tym celu 10-litrowe wiadro wypełniamy do połowy objętości rozłożonym obornikiem, dodajemy kilka garści gliny i całość zalewamy wodą. Na drugi dzień lejemy wokół krzewu i przysypujemy ściółką, aby nie parowało.
Źródła:
- http://www.syneko.pl/krzewy-do-ogrodu-przydomowego – „Krzewy do ogrodu przydomowego”
- http://www.modneubranka.pl/jakie-kwiaty-na-slub-w-sierpniu-i-wrzesniu – „Jakie kwiaty na ślub w sierpniu i wrześniu?”