Prawdziwą sztuką jest w obecnych czasach dobry wybór podłogi. Kilkadziesiąt lat temu nie było z tym takich problemów – większość osób mieszkała wówczas w drewnianych chatach o drewnianych podłogach. Co więcej ta drewniana podłoga była w każdej z izb domu. Teraz nie dość, że do każdego z pomieszczeń dobiera się inny materiał wykończeniowy podłogi to firmy produkujące owe materiały ścigają się w tworzeniu coraz to nowych wzorów, kształtów, rozmiarów terakoty – każda z firm ma indywidualny unikatowy wybór paneli podłogowych – jest też możliwość ułożenia parkietu. Z racji tego, że możliwości jest tak wiele, w moim dzisiejszym artykule pomogę Wam nad tymi możliwościami chociaż trochę zapanować.
Po primo – dobierając podłogę do pomieszczenia musimy wybiec w przyszłość. Podłoga powinna być dobrana w taki sposób by pozwalała dokonywać modyfikacji wnętrza w jakim jest położona. Nie każdy remontując pomieszczenie ma aż taki zasób gotówki żeby wymienić wszystko naraz – zazwyczaj to właśnie podłoga zostaje nienaruszona. Powinna również pasować do umeblowania i wystroju wnętrza – muszą tworzyć zgraną spójną całość, a wówczas będziemy czuli się komfortowo w naszym domu czy mieszkaniu.
Po drugie należy wiedzieć do jakiego pomieszczenia, jaki materiał wykończeniowy dobrać. Do wyboru mamy drewno i materiały drewnopodobne, różnego rodzaju terakoty, kamień (marmur, granit), panele, podłogi laminowane (płyta HDR pokryta warstwą nieścieralną), a także tzw. powierzchnie ekologiczne produkowane z odpadów skórzanych czy korka. Do pomieszczeń typu kuchnia lub łazienka zdecydowanie bardziej pasują terakoty czy podłogi wykonane z kamienia. Drewno i inne materiały swoje zastosowanie znajdą w salonach lub sypialniach. Nie oznacza to wcale jednak, że nie możemy wykorzystać innego materiału do wykonania podłogi w salonie. Ostatnio bardzo modne jest układanie w tym pomieszczeniu gresu szkliwionego – oddaje bardzo dobry efekt szczególnie na dużej powierzchni. Ważne jest również by w małych mieszkaniach nie wykorzystywać do każdego pomieszczenia tego samego materiału – wnętrza staną się wtedy monotonne.
Po trzecie – kosmetyka! Istotną sprawą jest dobór koloru podłogi. Najlepiej jeśli współgra on z umeblowaniem i wystrojem wnętrza. Odważnie jest również zastosować elementy kontrastowe. W przypadku podłóg drewnianych nie ograniczamy się do samego wyboru koloru. Tu ważne jest czy powierzchnia podłogi ma być matowa czy błyszcząca. Te drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej efektowne jednak należy pamiętać aby za bardzo nie przesadzić z ekstrawagancją – podłoga nie może przyćmić całego wnętrza – musi tworzyć harmoniczną całość – jeśli zbyt mocno przesadzimy podłoga będzie przyciągała uwagę w takim stopniu, że reszta wystroju i meble będą stanowiły drugo- bądz też trzeciorzędne znaczenie.
Zródła: Grafika Google
Filmy Playlista (aktualizowana)
„Materiał na podłogę, panele, deski, płytki podłogowe, gres, kamień,parkiet”
https://www.youtube.com/playlist?list=PL694375E0CF69EB34″]
Zewnętrzna Galeria wpisu w Picassaweb
[shashin type=”album” id=”13″ size=”medium” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]
Faktycznie – wybór podłogi w obecnych czasach to nie lada wyczyn tym bardziej, że na rynku jest spory wybór kolorów i wzorów. Trafna uwaga – podłoga nie może przyćmić uroku całego wnętrza, musi współgrać z meblami, ścianami i oknem w przeciwnym wypadku zdominuje resztę wystroju i będzie za mocno przykuwać uwagę.
Myśle, że ważny jest też odpowiedni dobór podłogi pod względem funkcjonalnym. W kuchni, gdzie nie raz może nam coś upaść lub wylać się na podłogę nie do końca najlepsza będzie podłoga drewniana.
Do kuchni może niekoniecznie, ale w salonie, zwłaszcza w domku jednorodzinnym, drewniana podłoga wygląda rewelacyjnie. Choć z drugiej strony, to coraz częściej deski podłogowe są wybierane również do kuchni. Trzeba tylko szczególnie uważać przede wszystkim na zwiększoną wilgoć oraz możliwość ubrudzenia.
Obecnie ciężko napotkać na swojej drodze domy czy mieszkania z drewnianą podłogą. Ludzie idą z duchem czasu, czyli oszczędzaniu pieniędzy na wszystkim, co się da. Ale co do podłóg ta oszczędność nie jest czymś dobrym. Dlatego kiedyś podłogi były drewniane, bo są wytrwałe i dobrze zakonserwowane, służą wiele lat, a wyglądają pięknie.