Aby mówić o budownictwie domowym Polaków, warto zastanowić się nad tym, czy mamy tendencję do budowania domów czy raczej chętniej kupujemy mieszkania. W naszym kraju co rusz słyszy się o nowych inwestycjach w apartamentowce w niemalże każdym mieście. Domów jednorodzinnych buduje się mniej.
Może wynikać to z kosztów i trudności znalezienia najbardziej odpowiadającej nam działki, która będzie blisko miejsc, które są dla nas na co dzień ważne. Być może dlatego, że częściej wybieramy mieszkania, technologie budownictwa domów są u nas wciąż nierozwinięte tak bardzo jak na przykład w Europie Zachodniej. A to duży błąd!
Jak mieszkamy?
Możemy wyróżnić dwa główne typy domów, w których mieszkają Polacy. Pierwszym z nich jest dom standardowy, budowany według tradycyjnych zasad, pochodzących wprost z ubiegłego wieku. Drugim jest dom energooszczędny, typ nowszy, nastawiony na dbanie o środowisko i niskie koszty utrzymania. Wydawać by się mogło, że ta dwuwymiarowość nie ma w Polsce konkurencji. Są to jednak złudne przekonania. Na arenie rynku nieruchomościowego pojawiły się bowiem nowe typy domów – tak zwane „domy pasywne”.
Czym są domy pasywne?
Tego typu budynki nastawione są na jak najmniejsze zużycie energii, stając się budynkami najbardziej oszczędnymi w eksploatacji. Szacuje się, że domy pasywne zużywają parokrotnie mniej energii od domów standardowych, dając tym samym możliwość zwrócenia się kosztów ich budowy w przeciągu kilku lat. Budownictwo pasywne to nowoczesna jakość na rynku, która sukcesywnie podbija Europę Zachodnią z Niemcami na czele. W Polsce jednak idea ta niezmordowanie stawia swoje pierwsze kroki.
Czy warto inwestować w dom pasywny?
Budowa takiego typu domu wiąże się z nieco większymi kosztami niż w przypadku stawiania domów zwykłych. Nie da się ukryć, że kwota, którą musimy przeznaczyć na stworzenie takiego budynku jest o kilka-kilkanaście procent większa od kwoty potrzebnej nam przy budownictwie tradycyjnym. Z tego powodu wielu ludzi rezygnuje z koncepcji pasywności. Całkiem niesłusznie. Koszty te są jedynie złudnym pierwszym wrażeniem. W latach następnych bowiem zainwestowany kapitał może się nam zwrócić. Dom pasywny jest bowiem o wiele tańszy w utrzymaniu od domów standardowych. Stanowi tym samym bardzo korzystną inwestycję na przyszłość. Ponadto, co ciekawe – warto już teraz zacząć zastanawiać się nad tym sposobem budownictwa, gdyż wedle rozporządzeń europejskich – od 2021 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały być utrzymane w tej właśnie koncepcji.
Więcej o domach pasywnych dowiecie się na http://domyhybrydowe.pl/dom-hybrydowy/co-to-jest-dom-hybrydowy