Dzisiejszy wpis poświęcony jest dla wszystkich tych, którzy planują właśnie budowę domu, a jeszcze nie zdecydowali się, którą z technologii wybrać. Tymi najbardziej typowymi są technologia murowana i domy wykonane z bala drewnianego bądz też drewniane z konstrukcją szkieletową. Oczywiście swój wymarzony dom można wykonać również z innych materiałów (ostatnio w telewizji było dosyć głośno o pewnym polskim małżeństwie, które zdecydowało się stworzyć swoje przytulne „gniazdko” z opon), jednakże te podane przeze mnie są najbardziej popularne.
Nie zamierzam zagłębiać się w technikę wykonywania poszczególnych typów budynku – postaram się natomiast streścić wady i zalety obydwu technik. Niewątpliwie największą z zalet budynków murowanych jest ich trwałość (mur przetrwa wieki), podczas gdy domy z bala bądz też szkieletowe mają średnią żywotność szacowaną na około 110-140 lat. Nie oznacza to bynajmniej, że domy drewniane są nietrwałe. Wręcz przeciwnie – komfort użytkowania zarówno budynków drewnianych jak i murowanych jest na porównywalnym poziomie. Kolejny aspekt to kompozycja jaką dom współtworzy z terenem wokół niego. Dotyczy to zarówno jednej jak i drugiej technologii. Dom z bala świetnie komponuje się z lasem lub jeziorem – doskonale znajdzie też swoje zastosowanie w górach. Jednak jeśli chcemy zdecydować się zbudować nasz drewniany dom w otoczeniu osiedla willowego to efekt będzie odwrotny do oczekiwanego – nasza „ostoja spokoju” będzie wyglądała śmiesznie na tle innych budynków. Tak samo ma się to do budynków murowanych – w górach, gdzie znacznie więcej domów tworzy się techniką szkieletową czy też z bali drewnianych, ten sam dom murowany będzie wyglądał pięknie na podwarszawskim osiedlu w otoczeniu podobnych mu willi – natomiast w górach w otoczeniu chat drewnianych będzie „straszył” – szpecił okolicę.
Plusem na korzyść technologii drewnianej jest współczynnik izolacji termicznej – w przeciwieństwie do technologii murowanej zimą w domu drewnianym jest ciepło natomiast latem nie nagrzewa się on aż tak bardzo. Domy drewniane stwarzają również niepowtarzalny klimat – sam zapach „lasu” jaki w nich panuje jest nie do opisania. Ponadto budynki z bala i szkieletowe mają zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci w zależności od warunków atmosferycznych – a tej zalety niestety „mur” nie posiada. Kłopoty jednak pojawić się mogą przy samej budowie domu drewnianego. Tutaj niewątpliwie plusem na korzyść konstrukcji drewnianej jest to, że można zbudować taki budynek zdecydowanie szybciej niż murowany (na budowę takowego potrzeba 2 sezony – oprócz tego należy wliczyć przerwy związane ze schnięciem elementów betonowych). Jednak dom drewniany nie jest zbyt prosty w wykonaniu – potrzeba do tego naprawdę fachowej specjalistycznej firmy – za to domy murowane są stosunkowe proste w konstrukcji. Z trudnościami w budowie i doborze materiałów wykończeniowych w domach technologii drewnianej wiążą się niestety również wyższe koszta – drewno, jako surowiec sam w sobie, nigdy tanie nie było. Cena metra kwadratowego domu wykonanego w tej technice to od 1000-1800 zł za stan surowy i około 2700 zł za stan tzw. „pod klucz”. Domy wykonane techniką murowaną są o często o kilkaset złotych tańsze.
Podsumowując wady i zalety obydwu technologii – dom drewniany przeznaczony jest dla osób ceniących sobie bliskość natury, komfort, szybkość wykonania – murowany zaś dla tradycjonalistów, którym zależy na tym by ich dom przetrwał kilka pokoleń. Wszystko to jednak zależy od zasobności naszego portfela.
Zródła: dom-projekt.pl