Drewno towarzyszyło człowiekowi od zawsze. Przez wieki to właśnie ono było podstawowym materiałem konstrukcyjnym. Zapewniało piękny wygląd, gwarantowało odpowiednią wytrzymałość i – co najważniejsze – wpływało pozytywnie na zdrowie żyjących w środku osób. Obecnie obserwuje się powrót do tego trendu. Coraz więcej osób decyduje się na budowę drewnianych domów – bez wątpienia wybór takiego materiału ma wiele plusów. Dzięki drewnu możemy oszczędzić olbrzymie środki i zyskać wymierne korzyści. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwy wybór drewna konstrukcyjnego – to od niego zależeć będzie wytrzymałość naszego domu i kroki, które będziemy musieli podejmować w przyszłości.
Zalety drewnianego domu
Większość zalet budownictwa z drewna jest oczywista. Drzewo to w pełni naturalny materiał, możemy być więc spokojni o zdrowie nasze i naszych najbliższych. Poza tym – prezentuje się niezwykle efektownie i z pewnością będzie wyróżniać się spośród setek jednakowych, sztampowych projektów. Warto jednak uwzględnić także ekonomiczny aspekt wykorzystania tego materiału. Przede wszystkim sam czas budowy staje się znacznie krótszy – domy drewniane składa się w ciągu ok. 3 miesięcy, a w przypadku konstrukcji prefabrykowanych, może to zająć zaledwie kilka dni. W przeciwieństwie do konstrukcji murowanych, budowa drewnianego domu może odbywać się także zimą (rzecz jasna po wylaniu fundamentów). Cudowne właściwości drewna sprawiają, że wewnątrz budynku wytwarza się optymalny dla naszego zdrowia mikroklimat. Materiał sam reguluje wilgotność powietrza i doskonale izoluje ciepło, co w znaczący sposób wpływa na zapotrzebowanie na energię elektryczną i koszty utrzymania domu. Świetne właściwości drewna sprawiają także, że ściany są znacznie cieńsze – zwiększa to powierzchnię użytkową budynku nawet o 10% w stosunku do tradycyjnego budownictwa.
Wybór drewna konstrukcyjnego
Aby nasz dom był trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, musimy wybrać właściwe, odpowiednio wysuszone i oheblowane drewno konstrukcyjne. Nie powinniśmy oszczędzać na tym podstawowym budulcu naszego domu – to od niego zależeć będzie wytrzymałość konstrukcji, a więc nasze bezpieczeństwo. Zastosowanie niewłaściwych materiałów może wiązać się także z potęgowaniem kosztów w przyszłości podczas koniecznych napraw. Drewno wysuszone charakteryzuje się kilkukrotnie mniejszą odpornością na zginanie niż drewno wilgotne. Należy zdać sobie również sprawę z tego, że podczas schnięcia drewno zmienia swoją formę i kurczy się, a oddawana wilgoć może przenikać do warstw izolacji, zmieniając ich charakterystykę. Dobrze wysuszone elementy są także znacznie mniej podatne na działanie pleśni i grzybów, które mogą zagrozić stabilności konstrukcji. Warto wybierać drewno lite S4S. Świetnym rozwiązaniem jest także drewno KVH i BSH – te materiały są niezwykle trwałe, o znacznie większej nośności od drewna litego, odporne na działanie grzybów i insektów oraz łatwe w montażu, a dzięki zastosowanej technologii mogą osiągać niemal dowolną długość.
Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.