0
Opublikowany 9 listopada 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Drzwi przeciwpożarowe, które nie zawiodąDrzwi odporne na ogień niezbędne są nie tylko w budynkach publicznych – przydadzą się także w domu prywatnym, np. aby oddzielić kotłownię od reszty pomieszczeń. Jako że w przypadku pożaru poddane są one działaniu bardzo wysokiej temperatury, muszą być specjalnie wykonane i certyfikowane.
Jakie kupić, aby mieć pewność, że nie zawiodą w krytycznej sytuacji?

Drzwi przeciwpożarowe wysokiej jakości – jak je rozpoznać?

Wszystkie drzwi przeciwpożarowe oznaczane są symbolem IE oraz liczbą. Jaki jest sens tych oznaczeń? Litery IE oznaczają ich odporność oraz izolacyjność ogniową i dymową – drzwi takie chronią przed wydostawaniem się dymu, a także płomieni poza obręb pomieszczenia. O tym, jak długo dane drzwi będą w stanie wytrzymać napór ognia, mówią właśnie znajdujące się za literami liczby. Np. drzwi oznaczone jako IE 60 to drzwi które zatrzymają ogień i dym przez co najmniej 60 minut. Podobnie IE 30, IE 45 to odpowiednio 30 i 45 minut. W przypadku tego typu drzwi istotną rolę odgrywa materiał i konstrukcja ich wykonania. Dobre drzwi tego typu to na przykład takie, które posiadają wypełnienie ognioodporne, na którym znajduje się obustronnie płyta HDF, a na tym okleina – może być to zarówno okleina syntetyczna, jak i naturalna. W większości takich modeli stosuje się również uszczelkę pęczniejącą – rozszerza się ona pod wpływem temperatury, co pozwala zatrzymać przepływ dymu i smogu.

Ozdobne i ochronne zarazem

Choć drzwi przeciwpożarowe wykonywane są najczęściej ze stali lub metalu, mogą mieć ozdobny charakter i po prostu nie wyglądać na drzwi przeciwpożarowe. W jaki sposób? Oczywiście dzięki odpowiedniemu malowaniu lub okleinie w wybranym kolorze. Wielu producentów, jak np. PORTA DRZWI, oferuje drzwi tego typu o barwie dębu, antracytu, nugatu czy w kolorze kremowym, co sprawia, że doskonale można wkomponować je w pomieszczenie, zapewniając dopasowanie do jego wystroju. Ponadto można nabyć drzwi przeciwpożarowe z przeszkleniem mającym różne formy. Oczywiście w tym przypadku szkło jest również ognioodporne.

przekroj_plytawiorowapelna

Ile kosztuje bezpieczeństwo?

Drzwi chroniące przed pożarem można nabyć w szerokim wachlarzu cenowym, wynoszącym od 1000 do ponad 4000 złotych. Dzięki temu łatwo znajdziemy model, który będzie odpowiadał posiadanemu budżetowi. W przypadku nabycia drzwi w salonie sprzedaży drzwi lub markecie budowlany warto zdecydować się również na montaż przez jedną z autoryzowanych grup monterskich, co nie tylko zapewni doskonałe ulokowanie drzwi, ale może dać także dodatkowe profity, jak na przykład wydłużenie na nie gwarancji.

Wśród producentów możemy spotkać się z takimi, którzy wykonują drzwi przeciwpożarowe na zamówienie, co pozwala skutecznie zabezpieczać pomieszczenia o wejściach mających niestandardowe wymiary.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz