0
Opublikowany 28 listopada 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jak uchronić się przed pożarem w domu?Skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe zapewniają domownikom ochronę i komfort psychiczny. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zaliczamy czujki dymu, drzwi przeciwpożarowe i podręczne gaśnice. Właściciele domów nie powinni również zapominać o regularnych przeglądach instalacji i rozsądnej aranżacji wnętrz.

Czujki i detektory dymu

Podstawowe zabezpieczenie przed pożarem, które powinno się znaleźć w każdym domu to czujniki dymu. W niektórych krajach (między innymi w Stanach Zjednoczonych) montowanie detektorów pożaru jest obowiązkowe. W Polsce instalowanie czujek nie jest nakazane prawem, ale warto zrobić to dla własnego bezpieczeństwa. Zaleca się umieszczenie przynajmniej jednego czujnika na każdej kondygnacji domu. Najlepiej, żeby urządzenie zostało zamontowane na korytarzu i w okolicy sypialni. Jeśli decydujemy się na zakup tylko jednego detektora, upewnijmy się, że dźwięk alarmu jest wystarczająco głośny i słyszalny w całym domu.

Regularne przeglądy instalacji elektrycznej

Jedną z najczęstszych przyczyn pożaru jest zwarcie instalacji elektrycznej w domu. Regularna kontrola przeprowadzana przez fachowców znacznie zmniejsza ryzyko tragedii. Przeglądów należy dokonywać co najmniej raz do roku i za każdym razem, kiedy coś nas zaniepokoi. Starajmy się również sami zwiększyć swoje bezpieczeństwo – zawsze odłączajmy nieużywane sprzęty od prądu, zwłaszcza podczas nieobecności w domu i dłuższych wyjazdów.

Drzwi przeciwpożarowe

W domach wyposażonych w piec centralnego ogrzewania warto zamontować drzwi przeciwpożarowe. Zakłada się je pomiędzy kotłownią a pomieszczeniami mieszkalnymi domu. Drzwi ognioodporne zapobiegają rozprzestrzenianiu się płomieni w przypadku pożaru wywołanego awarią kotła grzewczego. Drzwi z wysoką klasą odporności ogniowej nie są drogie (ceny zaczynają się już od 800 złotych), a mogą uchronić właścicieli domu przed bardzo wysokimi stratami.

Podręczna gaśnica

Mała gaśnica proszkowa powinna znaleźć się w każdym domu. Warto umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu potencjalnego źródła ognia (pieca, kuchenki gazowej). Najlepiej kupić więcej niż jedną gaśnicę, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu piętrowym. Atestowane gaśnice znajdziemy w dużych centrach budowlanych i sklepach specjalistycznych.

Bezpieczna aranżacja wnętrz

O bezpieczeństwie pomyślmy także podczas projektowania wnętrza naszego domu. Starajmy się unikać łatwopalnych materiałów wykończeniowych (na przykład lakierowanej boazerii czy styropianowych paneli sufitowych). Nie stawiajmy też mebli i nie wieszajmy zasłon w pobliżu kominka – przy takiej aranżacji nietrudno o wzniecenie pożaru.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz