Masz w planach modernizację sprzętu budowlanego? Inwestycję sfinansujesz nie tylko z kredytu celowego lub obrotowego w banku. W twoim zasięgu jest także leasing operacyjny, którego obsługa może być dla ciebie jako przedsiębiorcy – znacznie mniej obciążająca i to nie tylko finansowo.
Masz w planach modernizację sprzętu budowlanego? Inwestycję sfinansujesz nie tylko z kredytu celowego lub obrotowego w banku. W twoim zasięgu jest także leasing operacyjny, którego obsługa może być dla ciebie jako przedsiębiorcy – znacznie mniej obciążająca i to nie tylko finansowo.
Sprzęt budowlany z kredytu celowego czy leasingu?
Mimo że to kredyty celowe i inwestycyjne są najpopularniejszymi formami finansowania środków trwałych przez polskich przedsiębiorców, to sektor budowlany coraz chętniej sięga po leasing finansowy i to z kilku powodów. Dziś pokrótce scharakteryzujemy każdą z tych dwóch form, wyjaśnimy czym różnią się pod względem prawa podatkowego i podpowiemy, na którą powinien zdecydować się właściciel mikro, małego i średniego biznesu.
Leasing nie tylko na samochody użytkowe
Powinieneś wiedzieć, że leasing to ta forma finansowania środków trwałych w firmie, z której pokryjesz koszt zakupu nie tylko aut osobowych, ale i kosztownych maszyn oraz całych linii technologicznych. W praktyce bowiem stajesz się dzierżawcą przedmiotu umowy, a nie jego właścicielem, więc sfinansujesz z niego m.in. zakup:
- dźwigów, podnośników i żurawi,
- koparek i koparko-ładowarek,
- ładowarek,
- wózków widłowych,
- taśmociągów,
- rębaków młotkowych,
- przyczep,
- stabilizatorów,
a także rozdrabniaczy, pasów transmisyjnych oraz wielu innych.
- – To co może być ostatecznie przedmiotem umowy zależy od indywidualnej polityki stosowanej przez prywatnego leasingodawcę. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca starał się o finansowanie także bardziej specjalistycznych maszyn, a w tym np. układarek do poboczy czy rozdrabniaczy wolnoobrotowych – czytamy w materiale „Leasing Dla branży budowlanej” firmy CLS.
Firma budowlana – jakie różnice dzielą leasing i kredyt?
Więcej niż mógłbyś przypuszczać, bo mimo że z obu sfinansujesz ten sam sprzęt budowlany, to na zupełnie innych zasadach. Różnice wynikają bowiem nie tylko z odmiennej interpretacji obu produktów przez polskie prawo podatkowe, ale i okresu finansowania, prawa własności do przedmiotu umowy, a także procedury, jaką twoja firma będzie musiała przejść jeszcze zanim złożysz swój podpis na dokumencie i zawrzesz współpracę.
Co z prawami do własności sprzętu budowlanego?
Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, właścicielem maszyn będzie sam leasingodawca – ty występujesz jako dzierżawca. Przedmiot umowy, np. koparkę albo wózek widłowy będziesz mógł przenieść do majątku swojej firmy (wykupić przedmiot umowy) wraz ze wniesieniem ostatniej raty. To, ile zapłacisz za sprzęt tuż przed rozwiązaniem współpracy zależy ściśle od warunków jakie zawarliście w umowie – wartość wykupu może sięgać bowiem od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu %. Co ważne – maszynę możesz wykupić, ale nie musisz – istnieje możliwość jej wymiany na nową i podpisanie umowy na kolejny czas określony.
Przy kredycie stajesz się od razu współwłaścicielem maszyny (zakładamy, że maszyna jest jednocześnie zastawem umowy z bankiem).
Jaki okres finansowania maszyn?
Co do zasady – znacznie bardzie liberalną politykę wobec przedsiębiorców z branży budowlanej stosują prywatni leasingodawcy. Maksymalny okres finansowania sprzętu budowlanego w leasingu to dziś 72 do 84 miesięcy. W przypadku banków standard to 48 – 60 miesięcy – nieczęsto zdarza się, aby ten okres był dłuższy. Wszystko zależy jednak od wewnętrznej polityki stosowanej przez jedną i drugą stronę.
Koszty – koparka lub wózek z kredytu czy leasingu?
Ostateczne koszty finansowania środków trwałych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa z sektora budowlanego mogą być podobne, jednak leasing jest znacznie mniej czasochłonny w obsłudze księgowej. Leasingodawca wystawia fakturę VAT – odliczasz z niej 100% podatku dochodowego PIT lub CIT (w zależności od rodzaju działalności, tj. czy jest to DG, czy też spółka prawa handlowego) oraz VAT – z kolei przy kredycie odliczasz część odsetkową raty i prowadzisz amortyzację sprzętu we własnym zakresie.
Sprzęt nowy i używany – czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia?
Nie ma przeszkód, abyś wystąpił o leasing maszyny z rynku wtórnego – nawet jeśli ma 3-4 albo 5 lat. Z kolei przy kredycie celowym w banku nie jest to już takie oczywiste. Bank może zgodzić się na sfinansowanie nawet dużej inwestycji, ale tylko pod kilkoma warunkami – przede wszystkim musi mieć pewność, że na wypadek, gdybyś nie był w stanie spłacić zobowiązania, bez większych trudności będzie w stanie upłynnić przedmiot umowy i odzyskać kapitał, jaki zainwestował. Z kolei w przypadku specjalistycznych maszyn jest to raczej mało prawdopodobne. Wiele zależy także od tego, jakim kapitałem początkowym dysponujesz.
Co z wysokością kapitału początkowego?
Wysokość twojego udziału w zakupie maszyn budowlanych z kredytu i leasingu może być różna. To, z jak dużym wkładem będziesz musiał się liczyć zależy przede wszystkim od wiarygodności finansowej twojej firmy. Im wyższa, tym niższy próg wejścia, ale odpowiednio wyższe koszty w perspektywie długoterminowej i odwrotnie. Tak, czy inaczej niższego wkładu początkowego możesz spodziewać się po leasingodawcy, wyższego po instytucji bankowej.