0
Opublikowany 21 sierpnia 2017 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Farby funkcyjne, czyli farby odporne na dziecięcą kreatywność

Wyobraź sobie, że znów masz pięć lat. Jesteś małym człowiekiem z głową pełną pomysłów i nieodpartą chęcią ich natychmiastowego realizowania, eksplorowania świata i robienia stale czegoś nowego i ciekawego. Wyobraź sobie, jak byłoby fajnie gdyby nie ciągłe ograniczenia  i …”nie wolno”, “nie teraz”, “nie ma czasu”, “nie skacz”, “nie maluj po ścianach”, nie, nie, nie. … A gdyby choć jedno z tego “nie” zamieniło się w “tak”?

Dzięki nowoczesnym farbom funkcyjnym do malowania ścian to możliwe.

Farby funkcyjne – co to takiego?

Definicję farb funkcyjnych można zamknąć w słowach – estetyczne i praktyczne. Walory dekoracyjne to kwestia czysto subiektywna. W zależności od upodobań, stylu wnętrza i efektu jaki chcemy uzyskać, jedne kolory będą nam bardziej odpowiadać inne mniej, jednak właściwości praktyczne farb funkcyjnych z pewnością doceni każdy niezależnie od stylistyki wnętrza czy osobistych sentymentów. Z uwagi na liczne zalety farb funkcyjnych można powiedzieć, iż są one również, a może przede wszystkim wielozadaniowe.

Farby do zadań specjalnych

Zdrowie

Świadomi rodzice dbają o to, by ich dzieci zdrowo się odżywiały, organizują im aktywne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu, wspólnie spędzają z nimi czas dbając o rodzinne relacje. Elementem świadomego rodzicielstwa powinna być również wiedza, jak bezpiecznie zorganizować najbliższą życiową przestrzeń dziecka, czyli jak urządzić jego pokój tak, by był bezpieczny i wspomagał rozwój pociechy. Farby funkcyjne to produkty pozbawione rozpuszczalników i lotnych związków organicznych, co oznacza, że są bezpieczne dla zdrowia. Poza tym stanowią barierę antystatyczną. W praktyce oznacza to, że się nie elektryzują i zapobiegają osiadaniu kurzu na powierzchni ścian.  Ze względu na swoje właściwości hipoalergiczne nadają się do malowania wnętrz, w których przebywają alergicy. Dzieci w takim pokoju będą się czuły dobrze, a rodzice będą spokojni o ich bezpieczeństwo.

Uszkodzenia mechaniczne

Przez pokój dziecięcy przetaczają się czasem hordy Indian na koniach, powstają pola namiotowe, toczą się walki rycerzy, rozgrywają mecze piłki nożnej i pływają statki z piratami żądnymi przygód. Wszelkie dziecięce zabawy narażają ściany na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia, zadrapania, zarysowania. Farby funkcyjne tworzą na ścianie trwałą i wytrzymałą powłokę. Dzięki ich wysokiej jakości kolor ścian, który stanowi tło dla realizacji dziecięcych fantazji nie ucierpi.

Plamoodporność

Odciśnięte brudne rączki, bazgrołki, ślady po odbijaniu piłki – ściana jak papier, wszystko przyjmie. Dzieci znają wiele sposobów, by ją po swojemu udekorować. Tak jak plamy na dziecięcej odzieży, tak i te na ścianach są zmorą wielu rodziców. Malując dziecięcy pokój farbami funkcyjnymi nie trzeba ograniczać dziecięcej fantazji ani tym bardziej wystawiać  cierpliwości rodziców na próbę. Farby funkcyjne są zmywalne więc wszelkie ślady dziecięcego artyzmu łatwo usunąć nie naruszając jednocześnie ich powłoki. Plamy znikają, kolor zostaje. Brzmi jak reklama proszku do prania? To nie proszek, ale z pewnością parafrazując słowa reklamy jednego ze środków piorących – czystsze nie będzie, po zmyciu plam ze ścian wielu rodziców będzie zadowolonych z uzyskanego efektu.  

Inteligencja na miarę XXI w.

Świadomi konsumenci wymagają dziś od farb czegoś więcej niż ładny kolor i dobre krycie. Odpowiedzią na współczesne oczekiwania są inteligentne farby funkcyjne, które eliminując toksyczne substancje w powietrzu po prostu je oczyszczają. Mikroklimat to nie jedyna zaskakująca cecha tych farb. Dzięki swoim właściwościom farby te neutralizują nieprzyjemne zapachy. Zapobiegają też rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Wszystkie te zalety sprawiają, że z powodzeniem można ich użyć do pomalowania pokoju dziecka.

Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci to dla wielu rodziców wartości priorytetowe. Dla dzieci natomiast potrzeba bycia kreatywnym i rozwój poprzez zabawę są tak ważne, że szkoda je tłumić zakazami i obawami, że podczas ich realizacji ucierpi dziecięcy pokój. Producenci farb potrafili pogodzić potrzeby rodziców i dzieci w odpowiedzi oferując inteligentne, plamoodporne, niezwykle wytrzymałe i bogate kolorystycznie farby funkcyjne. 

źródło zdjęć: dom.pl, majsterki.pl, wnetrza-ze-smakiem.pl, hthayat.haberturk.com, dobrzemieszkaj.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja