Ekologia staje się coraz ważniejszą wartością dla ludzi. Społeczeństwo widzi, że korzystanie z kopalnych źródeł energii jest szkodliwe dla środowiska, zdrowia i portfela. Odejście od paliw kopalnych to jeden z najważniejszych postulatów ekologów i instytucji unijnych. Jest alternatywa dla „brudnej energii” – fotowoltainka – czysta energia, która można wytworzyć na swoim dachu.
Darmowy prąd ze słońca
Władza centralna z powodów politycznych cały czas dofinansowuje kopalnie i sprowadza tani, bardzo złej jakości węgiel z Rosji. Pieniądze przepadają w wielkiej dziurze kopalnianych spółek, prąd jest drogi. Na szczęście, właściciele domów jednorodzinnych, mniejszych firm i gospodarstw rolnych coraz częściej stosują fotowoltaikę, to znaczy darmowy prąd ze słońca. System jest oparty o ogniwa wyłapujące ciepło ze słońca, które podłączone są do falownika, wytwarzającego prąd. Instalacje montuje się na dachach lub na wolnych częściach działki. Możliwy jest montaż instalacji na ścianie, o ile jest na niej odpowiednie nasłonecznienie i położona jest pod wymaganym kontem.
Brak wsparcia
Przepisy w Polsce dotyczące fotowoltaiki są stosunkowo dobre i korzystne dla klienta. Problemem jest jednak zbyt małe promowanie tego ekologicznego systemu pozyskiwania energii w mediach i w społecznościach lokalnych. Mikroinstalacja do 50kW nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednorazowy wydatek jest co prawda duży, ale wiele gmin w Polsce wspiera ekologiczne inicjatywy odnośnie ekologicznych źródeł energii i oferuje dofinansowania. W skali krajowej
promocja fotowoltaiki jest zbyt mała – brakuje kampanii medialnych informujących o korzyściach tego systemu, jeszcze nie wszystkie gminy mają programy wsparcia dla osób zainteresowanych założeniem fotowoltaiki. Minielektrownie przydomowe oparte na ekologicznym pozyskiwaniu energii będą w przyszłości dużą konkurencją dla wielkich elektrowni.
Własny prąd
Każdy może wytwarzać swój prąd i nie być uzależnionym od elektrowni. Wystarczy wykorzystać potencjał swojego dachu. Fotowoltaika pozwala na obniżenie rachunków za prąd o 90% i na wytwarzanie energii przez 40 lat. Rosnące ceny energii bardzo poważnie wpływają na sytuację finansową rodzin i firm. Domowe elektrownie słoneczne są efektywne i estetyczne. Dodatkowym plusem jest uzyskiwanie energii elektrycznej bez zatruwania środowiska – bez emisji szkodliwych związków chemicznych i gazów cieplarnianych.
Jak wybrać firmę montującą fotowoltaikę?
Instalację fotowoltaiczną mogą montować jedynie specjaliści. Samodzielny montaż grozi utratą gwarancji. Najlepsi dostawcy tacy jak AM Grup Solar https://amgroupsolar.com/ oferują klientowi wsparcie na wszystkich etapach inwestycji: konsultacji, projektu, transportu, montażu. Pomaga w zdobyciu dofinansowania na inwestycję. Firma realizuje inwestycję przy pomocy własnych ekip montażowych, nie korzysta z firm wewnętrznych. Dla klienta oznacza to, że ekipa jest odpowiednio wyszkolona, doświadczona, pracuje ze sobą od dawna i koszty jej pracy są niższe niż w przypadku, kiedy dostawca korzysta z usług innych firm zewnętrznych.
Korzyści z fotowoltaiki
Korzyści z własnej elektrowni słonecznej są nie do przecenienia. Po pierwsze- własny tani prąd to duża oszczędność finansowa, nawet ok 3500 rocznie. Po drugie fotowoltaika to ekologiczna energia, bez emitowania szkodliwych związków do atmosfery, bez poczucia winy za degradację środowiska. Własna energia to także niezależność od zakładu energetycznego, co oznacza, że właściciel nie zna problemów związanych z „chwilowym” brakiem prądu.
Marzeniem organizacji ekologicznych jest to, aby za kilka lat fotowoltaika była montowana standardowo w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym oraz na dachach hal i zakładów przemysłowych. Na ten moment jest popularna wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą mniej płacić za prąd i uniezależnić się od zakładu energetycznego. Ilość zamówień na motaż ekologicznej energii wzrasta. Analitycy prognozują, że wraz ze świadomością ekologiczną nastąpi wzrost zainteresowania pozyskiwaniem ekologicznych źródeł energii.
„Instalację fotowoltaiczną mogą montować jedynie specjaliści. Samodzielny montaż grozi utratą gwarancji.” – to twierdzenie jest częściowo błędne. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci może zostać wykonane, gdy dana instalacja została zamontowana przez osobę, która posiada jedno z trzech uprawnień:
– ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do montowania instalacji OZE (art. 136 i art. 145 ustawy o odnawialnych źródłach energii),
– ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
– uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Oznacza to, że możemy samodzielnie przeprowadzić montaż własnej instalacji, jednak przed tym musimy zdobyć odpowiednią wiedzę, umiejętności i dokumenty to potwierdzające.