0
Opublikowany 21 lipca 2016 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Jadalnia pod chmurką


Rześki poranek, romantyczny wieczór i leniwe popołudnie pomiędzy – każda pora dnia sprzyja spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu. Szczególnie latem miło jest posiedzieć na balkonie delektując się aromatyczną kawą o poranku lub w rytmach chilloutu popijać chłodne piwko wieczorową porą. Letnie słońce, błękitne niebo, wróble i sikorki zaglądające do talerza i zapach maciejki najbardziej intensywny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi zachęcają do tego, by urządzić na balkonie lub tarasie funkcjonalną i stylową jadalnię pod chmurką.

Czasy, kiedy w ogrodach, na tarasach i balkonach królowały plastikowe krzesła i stoły, które z jakością i designem miały niewiele wspólnego, na szczęście minęły. Obecnie, oferta mebli ogrodowych daje miłośnikom spożywania posiłków na świeżym powietrzu nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jedyne, co może nas ograniczać to budżet i wyobraźnia, jednak, jeżeli fantazji nie brakuje, nawet mało zasobny portfel nie stanowi problemu.

Jadalnia pod chmurką w kilku stylach

Jadalnia skandynawska

Od kilku sezonów niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się u nas styl skandynawski. Wielu z nas chętnie urządza swoje wnętrza podpatrzywszy zasady aranżacji przestrzeni na północy Europy, tworząc w ten sposób wnętrza praktyczne i niepozbawione estetyki. Dlaczego by nie kontynuować tego stylu na balkonie? Wielbiciele stylu skandynawskiego z przyjemnością zjedzą posiłek przy stole z litego drewna, zasiadając na bielonych krzesłach wyściełanych miękkimi poduszkami z naturalnych tkanin. Nie ma tu miejsca na ekstrawagancję  i błyskotki. Wszystkie elementy wyposażenia są utrzymane w duchu minimalizmu i odwołują się do natury. Doskonałe tło stanowią dla nich jasne, białe ściany odbijające światło lub mury z czerwonej cegły, która chłodnym barwom aranżacji dodaje nieco ciepła.

Jadalnia śródziemnomorska

Biel, różne odcienie błękitu, naturalne dodatki, słońce, pyszne jedzenie i można poczuć się jak na wakacjach w Grecji. Śródziemnomorska aranżacja może wprowadzić biesiadników w prawdziwie wakacyjny klimat. Drewniane lub żeliwne meble doskonale będą wyglądały w towarzystwie tkanin z lnu czy bawełny. W ceramicznych lub glinianych donicach prócz kwiatów powinny pojawić się zioła typowe dla basenu Morza Śródziemnego i koszyki wyplatane z wikliny. Tekstylia w intensywnych barwach warto zastąpić tymi w neutralnej, spokojnej kolorystyce – błękitu, beżu czy spranej zieleni. Taka aranżacja działa wyciszająco na zmysły, pozwala się odprężyć i sprzyja delektowaniu posiłków.

Jadalnia romantyczna

Rattanowe, żeliwne czy drewniane – niezależnie od tego, jakie meble wykorzystamy, romantycznych inspiracji należy poszukiwać w dodatkach. W doniczkach można posadzić tak kwiaty, jak i aromatyczne zioła przywodzące na myśl wiejskie klimaty. Motywy florystyczne warto powtórzyć na tekstyliach, wyściełając siedziska poduchami w kwiaty. Stół można nakryć ażurową serwetą lub obrusem w kratę, a nad głowami powiesić lampiony lub latarenki dające subtelne światło podczas romantycznych kolacji.

Niezależnie od gustów i upodobań stylistycznych warto pamiętać, że jadalnia, zarówno ta urządzona wewnątrz mieszkania, jak i ta na balkonie jest miejscem spożywania posiłków. Warto urządzić ją stylowo, nie zapominając jednak o funkcjonalności i komforcie użytkowania. Dbając o każdy detal możemy być pewni, że nam i naszym gościom apetyt z pewnością będzie dopisywał.

źródło zdjęć: homesquare.pl,  easyhomeandgarden.blogspot.com, modne-wnetrza.com,  decoist.com, emside.pl, urzadzamy.pl, polki.pl, jaworcity.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja