Innowacyjne systemy automatyki budynkowej posiadają rozległe zastosowanie. Wśród nich znajduje się także automatyczne sterowanie oświetleniem.
Automatyczne sterowanie oświetleniem, czyli automatyka oświetlenia to popularne rozwiązanie wybierane zarówno do dużych obiektów przemysłowych, biurowców czy centrów handlowych, jak również spotykane na osiedlach mieszkaniowych i w domach jednorodzinnych.
Czym dokładnie jest automatyka oświetlenia i jakie niesie ze sobą korzyści?
Automatyka oświetlenia jako element automatyki budynkowej
Systemy automatyki budynkowej, inaczej BMS (ang. Building Management System) pozwalają na uzyskanie pełnej gamy korzyści.
Wśród nich można wymienić nie tylko zwiększenie komfortu korzystania z budynków, a także poprawę ich bezpieczeństwa, ale również oszczędności na mediach, co przekłada się także na lepszą ochronę środowiska naturalnego.
W skład systemów tego rodzaju wchodzi również automatyka oświetlenia, która pozwala na zintegrowanie działania urządzeń oświetleniowych w budynku i na zewnątrz niego wraz z innymi komponentami niezbędnymi do zautomatyzowanej pracy.
W efekcie można uzyskać większy komfort korzystania z budynku – oświetlenie może włączać i wyłączać się automatycznie, bez konieczności ingerencji użytkownika, ale także zgodnie z przygotowanymi przez niego planami.
Jak systemy automatyki sterują oświetleniem?
Systemy automatyki, które sterują oświetleniem, wykorzystują w tym celu specjalne sieci czujników oraz sterowników, które współpracują z ogólnym systemem zarządzania oraz z artykułami oświetleniowymi.
Automatyka oświetlenia może zarządzać artykułami oświetleniowymi na kilka różnych sposobów, w zależności od specyfiki danego budynku czy jego otoczenia oraz od indywidualnych oczekiwań użytkowników.
- Czujniki ruchu
Bardzo często automatyka oświetlenia bazuje na wykorzystaniu czujników ruchu – światło włączy się automatycznie w sytuacji, gdy w zasięgu pracy czujnika ruchu znajdzie się człowiek. Wyłączy się wtedy, gdy czujnik nie będzie wykrywał już jego obecności.
Dzięki temu nie ma potrzeby każdorazowego włączania oświetlenia, co przekłada się także na oszczędności wynikające z faktu, że światło nie świeci się niepotrzebnie wtedy, gdy nikt z niego nie korzysta.
- Czujniki zmierzchowe
Także automatyka oświetlenia może współpracować z czujnikami natężenia światła, czyli tak zwanymi czujnikami zmierzchowymi. Włączają i wyłączają one światło wtedy, gdy jego natężenie zmienia się – spada lub wzrasta powyżej określonego poziomu.
Czujniki natężenia światła używane są najczęściej na zewnątrz budynków – włączają światło po zmierzchu i wyłączają je po wzejściu słońca. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na oszczędność czas i pieniędzy.
- Zaprogramowane ustawienia
Istnieje także możliwość ustawienia określonych godzin lub sytuacji działania artykułów oświetleniowych w budynkach i na zewnątrz nich.
W tym przypadku uruchamiają się one i wyłączają zgodnie z oczekiwaniami użytkownika, na przykład w konkretnych godzinach czy w powiązaniu z pracą innych instalacji albo urządzeń – wraz z otwarciem drzwi albo bramy.
- Uruchomienie oświetlenia na żądanie
Warto także wskazać, że automatyka oświetlenia pozwala na włączenie i wyłączanie światła na żądanie użytkownika, na przykład przez panele operatorskie czy też przez internet – bez potrzeby fizycznej obecności w danym obiekcie.
Zatem automatyka oświetlenia może działać na różne sposoby – zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami użytkownika, a także zmieniającymi się warunkami otoczenia. To powoduje, że nie tylko wspiera komfort, ale również bezpieczeństwo i oszczędność mediów.
Jak wdrożyć automatykę oświetleniową w budynku?
Aktualnie automatyka oświetlenia budowana jest w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne, między innymi programowalne systemy E-Line oferowane przez szwajcarską firmę Saia Burgess Controls.
Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki budynkowej, w tym także automatyki oświetlenia dostarcza firma Sabur – przedstawiciel Saia Burgess Controls. Firma zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie projektowania i realizacji systemów automatyki dla różnych obiektów.