Iwestycje w nieruchomości to temat modny i budzący ciekawość. Media zachwalają je jako pewny sposób na pomnożenie majątku i jego ochronę przed inflacją. Za tym terminem kryje się kupno mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem. Można też inwestować w nieruchomość otrzymaną w spadku i przeznaczyć ją na wynajem.
Wynajem i podnajem
Aby stać się właścicielem nieruchomości przeznaczonej na wynajem można ją kupić i wynajmować (opcja droższa) lub wynająć i będąc gospodarzem/najemncą podnajmować innym nieruchomość. W przypadku drugiego rozwiązania taką opcję lepiej ustalić z właścicielem. Zgoda właściciela na podnajmowanie nieruchomości musi być zapisana w umowie najmu. W umowie powinien znaleźć się zapis o okres udostępnienia nieruchomości i wykaza prac jakie można wykonać, aby podnieść atrakcyjność lokalu. Inwestorzy, którzy posiadają większe środki mogą kupić lokal. Trzeba pamiętać, że nieruchomość zwykle potrzebuje remontu i zmiany wyposażenia. Inwestor musi znaleźć wynajmujących, a do tego czasu samodzielnie opłaca czynsz. Po każdym wynajmującym lokal trzeba odświeżyć. W obu przypadkach wynajmu i podnajmu trzeba liczyć się z możliwością, że lokator może nie zapłacić czynszu i spodować większe straty w mieszkaniu.
Flipping nieruchomości
Flipping nieruchomości to ciekawy sposób inwestowania. Polega na kupowaniu tańszych nieruchomości (trzeba się liczyć z tym, że są to nieruchomości w niezbyt dobrym stanie wizualnym i technicznym), ich remoncie i sprzedaży z zyskiem. Przy odrobinie szczęścia można kupić nieruchomość, w której będzie potrzebny jedynie niewielki remont. Średnia stopa zwrotu przy
flippingu mieszkań to 15%, ale w niektórych przypadkach może wynieść 30%, a nawet 50% i więcej. Warunkiem zysku z tego sposobu inwestowania w nieruchomości jest to, aby nieruchomość była z potencjałem, to znaczy położona w dobrej dzielnicy bez uciążliwego sąsiedztwa i szybkie znalezienie nabywcy. Pomoc w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży i w znalezieniu nabywcy oferują biura nieruchomość, np.: https://otolokal.com.pl/
Zalety z inwestowania w nieruchomości
Iwestowanie w nieruchomości pozwala zabezpieczyć przyszłość inwestora i jego rodziny. Comiesięczne wpływy z wynajmu oznaczają stabilizację finansową. Zyski można przeznaczyć na dowolny, bieżący cel lub odkładać na emeryturę, co też jest formą zapewnienia spokojnej przyszłości. W wielu wypadkach dochód z inwestowania w nieruchomości pozwala uniezależnić się od wykonywanej pracy, umożlwia oszczędzanie. Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z niskim ryzykiem inwestycyjnym, pod warunkiem wyboru atrakcyjnego lokalu. Nieruchomość może stanowić zabezpieczenie rodzinnego majątku. Inwestującym w nieruchomości przysługują też liczne ulgi podatkowe.
Wady inwestowania w nieruchomości
W przyapdku inwestycji w nieruchomość nie ma możliwości jej natychmiastowego spieniężenia. Do wejścia w biznes są potrzebne duże środki finansowe oraz wiedza o rynku nieruchomości. Konkurencja jest spora i są to głównie profesjonalne agencje nieruchomości. Dodatkowymi kosztami są: obowiązk opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, opłat sądowych za założenie i wpisy do księgi wieczystej, kosztów pośrednika i kredytu. Po dokonaniu zakupu często konieczne jest wykończenie nieruchomości lub jej generalny remont, poszukanie lokatorów, podpisanie umów, pilnowanie rozliczeń i dbanie o okresowe naprawy. Nawet w przypadku braku wynajmujących inwestor (właściciel nieruchomości) musi opłacać podatek od nieruchomości i czynsz.
Zwrot z inwestowania w nieruchomości jest wyższy niż z lokat bankowych. Nieruchomości wolniej niż inne branże reagują na wahania gospodarki, a ludzie zawsze będą potrzebowali mieszkań. Korzyste jest wynajmem długoterminowy, ponieważ zapewnia pewny zysk przez określony czas i nie trzeba co chwilę odnawiać mieszkania lub lokalu użytkowego. Nieruchomości to jeden z najpewniejszych sposobów inwestowania- sukces zależy wyłącznie od właściciela. Jeżeli kupi nieruchomość w dobrej lokalizacji, to może sporo zyskać.
Zastanawiałem sie właśnie nad taką opcją, by móc właśnie kupować taniej mieszkania, remontować je i sprzedawać. Moim zdaniem jest to bardzo dobra opcja na zarobienie dobrych pieniędzy ;)oczywiście nad czy podnajem też , ale z doświadczenia znajomych wiem, że często lokatorzy też np zalegają potem z czynszami :/