Nieskazitelnie wyglądające ściany i sufity to marzenie każdego z nas. Niestety zdarza się, że na skutek różnych czynników pojawiają się na nich nieestetyczne plamy i zacieki, a próby ich zamalowania najczęściej kończą się fiaskiem. Jak w takiej sytuacji przywrócić ścianom ich pierwotny wygląd?
Trudne plamy, czyli jakie?
Do plam, do których usunięcia potrzebne jest podjęcie specjalnych działań, należą m.in. plamy z sadzy, dymu nikotynowego, zacieków wodnych, rdzy, a także pleśń i grzyby oraz wykwity solne. W większości wypadków samo zamalowanie ich nową warstwą farby nie skutkuje – duże plamy z łatwością przebijają przez nowe powłoki, a te z kolei mogą odspajać się od podłoża. Nie oznacza to jednak, że w walce z nimi jesteśmy bezsilni. Wystarczy kompleksowe działanie i użycie odpowiednich preparatów.
4 kroki do usunięcia plam i zacieków
Aby skutecznie odświeżyć wygląd nieestetycznej ściany czy sufitu, konieczne będzie przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny powstawania plam, a następnie ich usunięcie. W większości wypadków dalszym etapem będzie oczyszczenie powierzchni z plam przy użyciu przeznaczonych do tego środków, zamalowanie powierzchni preparatem izolującym plamy, a następnie wykończenie jej dowolną farbą dekoracyjną.
Zawilgocenie i zacieki
Zawilgocenie i będące jego efektem zacieki oraz rozwój pleśni i grzybów to jedne z najtrudniejszych do usunięcia problemów. Rezultatem podjętych przez nas działań powinny być suche, gładkie ściany. W pierwszej kolejności należy usunąć więc źródło zawilgocenia. Jeśli wilgoć, pleśń praz grzyby zajęły większą część ściany i wniknęły w jej głąb, niezbędne będzie skucie tynku. Jeśli natomiast zaciek jest efektem jednorazowego zalania, wystarczy umyć powierzchnię plamy (lub przeszlifować ją drucianą szczotka albo papierem ściernym) – w przypadków śladów pleśni spryskujemy plamy dodatkowo preparatem grzybobójczym. Po wyschnięciu czyszczonego miejsca ewentualne ubytki wypełniamy szpachlą, wygładzamy i pokrywamy preparatem izolującym plamy. W końcowym etapie aplikujemy warstwę wykończeniową. Jeśli miejsce zanieczyszczenia było szlifowane, przed przystąpieniem do dalszych prac niezbędne jest także odpylenie podłoża.
Pozostałe plamy
Smoliste, tłuste plamy, a także te po dymie tytoniowym czy sadzy, usuniemy bez konieczności skuwania tynku. Zaczynamy od wymycia ściany ciepłą wodą z domieszką specjalnego detergentu (np. płynem malarskim). Po jej wyschnięciu odnawiane miejsce pokrywamy farbą podkładową o właściwościach izolujących plamy i jednocześnie wzmacniających podłoże. Wykańczamy farbą w wybranym kolorze.
Farby na plamy i zacieki
Na rynku znajdziemy liczne preparaty przeznaczone do usuwania trudnych plam ze ścian i sufitów. Poza tym, że mają właściwości izolujące zabrudzenia i dobrze kryją, to wzmacniają podłoże, a także chronią je przed ponownym zajęciem przez mikroorganizmy. Nadają się do stosowania na różnego rodzaju podłożach, z łatwością pokryjemy je też dowolną farbą dekoracyjną. Nie zawsze jest to jednak konieczne, gdyż niektóre z farb na plamy mogą także bez problemu pełnić rolę dekoracyjno-ochronną.
Artykuł powstał przy współpracy z siecią sklepów budowlanych Castorama.
Jednymi z cięższym plan są te wieloletnie z tłuszczu, w zaniedbanych pomieszczeniach w kuchniach w restauracjach, nieraz nawet opisane metody nie pomagają i trzeba i tak skuwać tynk, np. w okolicy wentylacji…