0
Opublikowany 14 lipca 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Jak urządzić sypialnię?Urządzając  sypialnię kierujemy się najczęściej własnym odczuciem estetyki bądź opinią dekoratora wnętrz. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na to, jak sypialnia będzie wyglądać, ale i na to, by jak najlepiej spełniała swoją rolę.

Rolą sypialni jest zapewnić warunki do zdrowego snu. Oto kilka wskazówek, które warto znać:

1. Zabezpiecz sypialnię przed niechcianym światłem.

Melatonina to hormon, którego produkcja jest blokowana przez ekspozycję na światło. Niedostateczna ilość melatoniny oznacza, że będziesz mieć problemy ze snem, a cykl zasypiania-budzenia się zostanie poważnie rozregulowany.

Dlatego sypialnia po zmroku powinna być ciemna. Przydadzą się żaluzje, rolety nie przepuszczające światła latarni ulicznych lub grube zasłony w oknach. Każdy promień światła przenikający do wnętrza sypialni przeszkadza we śnie.

2. Sypialnia bez monitorów.

Wszelkiego rodzaju monitory emitują niebieskie światło, które ma szczególnie hamujący wpływ na poziom melatoniny i obniża jej poziom w organizmie. Niebieskie światło to dla mózgu wręcz sygnał poranka!

Usuń więc z sypialni telewizor, komputer, a także smartfona czy tablet. Tych urządzeń nie powinno tam być, a Ty nie powinieneś z nich korzystać bezpośrednio przed snem. Przed zaśnięciem lepiej przeczytać lekką książkę, koniecznie przy lampce do czytania emitującej światło o ograniczonej mocy.

3. Utrzymuj sypialnię chłodną.

Przegrzanie zakłóca sen. Z tego powodu każdorazowo przed położeniem się spać przewietrz pokój. Nie tylko wpuścisz do środka więcej świeżego powietrza, ale także obniżysz temperaturę pomieszczenia.

Koniecznie wyposaż sypialnię w termostat przygrzejnikowy. W zimie nie nastawiaj termostatu powyżej 21^C, optymalnie 18^C.

4. Zadbaj o wygodne łóżko.

Niewygodne posłanie oznacza konieczność ciągłej zmiany pozycji w ciągu nocy, co z kolei wpływa na jakość snu. Trudno marzyć o tym, by właściwie się wyspać, jeśli drętwieją nam ręce i nogi, a kręgosłup trzeszczy w szwach.

Zadbaj, aby w Twoim łóżku znalazł się odpowiedni materac do spania, co najmniej kieszonkowy, a może nawet materac termoelastyczny. Pamiętaj, aby leżał on na elastycznym stelażu, co wspomaga ortopedycznie korzystne działanie samego materaca.

I koniecznie zaopatrz swoje łóżko we właściwą poduszkę lub podgłówek. Poprawna pozycja głowy podczas snu wpływa na ułożenie kręgów szyjnych i ma przez to ogromny wpływ na ogólną jakość snu.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz