0
Opublikowany 3 lipca 2018 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Jak suszyć pranie w małym mieszkaniu?

suszrka-ubran-do-malego-mieszkania
suszrka-ubran-do-malego-mieszkania

Czy suszenie prania to prosta rzecz? Pozornie tak. Przecież wystarczy rozwiesić mokre pranie, a po wyschnięciu zebrać je i włożyć do szafy. Jeśli jednak mamy niewielkie mieszkanie, może się okazać, że rozstawienie klasycznej suszarki to spory problem, bo po prostu zabiera nam ona miejsce.

Z kolei rozwieszanie ubrań na kaloryferach jest nie tylko nieestetyczne, ale też zmienia pomieszczenie w wilgotną saunę. Jak uniknąć takich problemów? Poznaj proste sposoby.

Jaka suszarka do małego mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem?

Podstawową rzeczą jest wybór suszarki odpowiedniej do małego mieszkania. Klasyczna, pozioma suszarka nie jest najlepszym pomysłem. Zajmuje bowiem bardzo dużo miejsca.

Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w montaż suszarki sufitowej. Montuje się ją nad wanną, zatem praktycznie nie zajmuje ona miejsca. W dodatku suszenie prania w łazience skutecznie uchroni mieszkanie od nieprzyjemnej wilgotności. Jeśli masz drewniane podłogi i obawiasz się, że kapiąca z mokrej odzieży woda uszkodzi parkiet, tym bardziej powinieneś przemyśleć takie rozwiązanie.

Możesz też zdecydować się na podobne rozwiązanie, czyli rozsuwaną suszarkę ścienną. Montuje się ją do ściany, również nad wanną. Podczas suszenia suszarkę należy rozsunąć. Potem można zsunąć ją z powrotem, dzięki czemu pozostaje prawie niewidoczna.

W przypadku gdy nie masz czasu na montaż suszarki sufitowej ani ściennej lub nie masz wanny, możesz zastanowić się nad suszarka pionową. Przypomina ona konstrukcją suszarkę poziomą – stawia się ją na podłodze. Różnica polega na tym, że zajmuje mniejszą powierzchnię i składa się z kilku pięter. Po użyciu można złożyć ją do bardzo niewielkich rozmiarów i z łatwością schować nawet w małej szafce. Taka suszarka to idealne rozwiązanie do kabin prysznicowych, mieści się nawet w kabinach 80 cm na 80 cm.

Alternatywą dla typowej, poziomej suszarki do prania jest suszarka nawannowa. Taki model po rozłożeniu opieramy na brzegach wanny. Po skończeniu suszenia można ją zdjąć. Tego typu suszarka jest niewielka i raczej nie pomieści dużej ilości prania. Jeśli jednak mamy niewiele ubrań lub po prostu potrzebujemy od czasu do czasu zrobić mniejsze pranie, sprawdzi się na pewno doskonale.

Innym ciekawym, kompaktowym produktem dla małych pomieszczeń jest suszarka uniwersalna. Tę małą suszarkę możesz nałożyć na bok wanny, grzejnik lub na barierkę balkonu – czyli wszędzie tam, gdzie akurat masz miejsce.

Możesz też zaopatrzyć się w wieszak do prania. Jest to mała, okrągła suszarka z klamerkami, za które można wygodnie zaczepić na przykład skarpetki lub inne, niewielkie części garderoby. Taki wieszak zda egzamin nawet w bardzo małych pomieszczeniach.

Jak skutecznie suszyć? Kilka rad

Aby pranie po wysuszeniu było czyste i świeże, a w mieszkaniu nie gromadziła się wilgoć, warto przestrzegać kilku prostych rad.

Przede wszystkim, jeśli suszysz pranie w pokoju, zawsze zostawiaj uchylone okno. Jeśli odzież nie jest zbyt delikatna, śmiało korzystaj z wirowania na wysokich obrotach. Skrócisz w ten sposób czas suszenia. Jeśli korzystasz z suszarki pionowej, pamiętaj, że odzież zawieszona wyżej, będzie schła szybciej. Dlatego stopniowo zdejmuj pranie z górnych poziomów i przewieszaj tam odzież, która wisiała niżej. Ważne też jest aby najcięższe ubrania wieszać nisko, wtedy suszarka jest stabilniejsza.

Gdy masz naprawdę mało miejsca w mieszkaniu, dowiedz się, czy w twoim bloku są suszarnie. Zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie można spotkać takie rozwiązania. Co z suszeniem na balkonie? Oczywiście, jest to dobry pomysł, pod warunkiem, że twój balkon nie jest bardzo nasłoneczniony. Może to prowadzić bowiem do blaknięcia odzieży.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz