1
Opublikowany 11 lipca 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jak odnowić i zabezpieczyć meble z palet w ogrodzie?

meble z palet odnawianie
meble z palet odnawianie

Tanie i oryginalne – takie są meble ogrodowe wykonane z drewnianych palet. Jednak jak każdy element z naturalnego tworzywa wymagają konserwacji. Najszybciej można je odnowić impregnatami renowacyjnymi.
Najbardziej popularne są tzw. europalety EPAL o wymiarach 1200 × 800 mm. Mogą też być mniejsze (800 x 600 mm) oraz większe 1200 x 1000 mm, 1200 x 1200 mm, 1700 x 1200 mm, a nawet 2000 x 1200 mm. Mają wysokość 145 mm, wiec chcąc zbudować stolik czy wyższe siedzisko, trzeba ułożyć je jedna na drugiej. Z palet buduje się kanapy ogrodowe, fotele, stoliki czy kwietniki. Przydają się do konstruowania domków czy stojaków na narzędzia.

Przygotowanie palety do odnowienia

Zanim będziemy malować paletę, trzeba sprawdzić jej stan techniczny. Powierzchnia powinna być gładka, bez wystających drzazg czy chropowatych miejsc. Co istotne, palety są wykonywane z litego drewna (czasem jedynie wsporniki są z drewna rozdrobnionego), więc ich naprawa nie jest trudna. Na pewno przemysłowa paleta będzie wymagała wygładzenia, bo zarówno siedzisko, jak i blat stolika nie mogą mieć „drapiących” miejsc. Najlepiej wygładzić drewno szlifierką, ewentualnie papierem ściernym. Zadbajmy zarówno o wierzch, jak i boki palet, a tym samym mebli.

Czym malować palety?

Przed malowaniem należy odpylić drewno za pomocą odkurzacza. Musi być też zupełnie suche – to ważne, bo palety kupione w skupie czy wprost z budowy mogły leżeć długo na niezadaszonym placu. Suche, gładkie i czyste palety malujemy pędzlem wzdłuż słojów. W dotarciu do trudno dostępnych miejsc, jakich w paletach nie brakuje, przyda się mały pędzelek lub specjalnie wygięty pędzel do kaloryferów.
Do odnawiania wcześniej malowanych już palet odpowiednim preparatem jest na przykład Impregnat Renowacyjny Do Drewna VIDARON. Jednak nie poleca się go, jeżeli wcześniej palety były zabezpieczone olejem lub bejcą. Impregnatem można także malować drewniane płoty, bramy, pergole, palisady, ale nie jest przeznaczony do drewnianych podłóg, schodów czy tarasów.

 

vidaron renowacyjny impregnat

 

Impregnat Renowacyjny Do Drewna:
– przeznaczony do odnawiania malowanego wcześniej drewna;
– jest odporny na trudne warunki pogodowe, dzięki formule Four-Season Protection;
– zawiera wosk dodatkowo chroniący przed wodą;
– jest łatwy w aplikacji, ponieważ ma niekapiącą konsystencję i przy tym szybko wysycha;
– penetruje i wzmacnia drewno

Zobacz także:


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe