1
Opublikowany 3 lipca 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jaka posadzka do salonu?

posadzka do domu
posadzka do domu

Zanim zaaranżujesz przestrzeń swojego salonu, musisz koniecznie zająć się kwestią podłogi. Jest to pierwszy bardzo ważny krok w planowaniu wystroju wnętrza, ponieważ później nie jest tak łatwo zmieniać posadzkę. Przemyśl tę kwestię dogłębnie, a dopiero później dobierz kolejne elementy – kolor i rodzaj ścian, meble, oświetlenie.

Wybór podłogi – trudna sprawa?

I tak i nie. Zależy jaki masz zamysł aranżacyjny i co chcesz osiągnąć. Jedno jest pewne – ogromny wybór rodzajów podłóg może przyprawić o zawrót głowy – panele, naturalne drewno, kafelki, drewno egzotyczne czy bielone. Ważny jest przede wszytki styl, w jakim chcesz urządzić salon – czy ma być elegancko, czy w jasnych barwach, a może utrzymany w ciemniejszej kolorystyce. Pomysłów jest wiele, ale wybór musi być  tylko jeden. I to najlepszy!

Drewno – zawsze w modzie

Drewniana podłoga rodzi od razu miłe skojarzenia. Tworzy przytulny i ciepły nastrój w domu, jest łatwa do czyszczenia i pasuje do wielu aranżacji. Nie przyciąga kurzu, ale za to przyciąga spojrzenia i zostawia pod dużym wrażeniem na długi czas. To elegancka i klasyczna posadzka, dzięki której domownicy czują kontakt z naturą. Taka podłoga często jest postarzana, dzięki czemu jeszcze lepiej widoczny jest  na niej zarys słojów. Można je także lakierować   lub olejować, także z łatwością można dopasować tego typu podłogę do swoich planów aranżacyjnych salonu. Lite drewno barwi się na różne kolory, odporne jest na ścieranie  i może być wiele razy cyklinowane.

Grunt to wybrać odpowiedni typ i rodzaj drewna. Często dobra inspiracja są witryny internetowe, na których można zobaczyć różny rodzaj posadzek i troszkę o nich poczytać, np. tu drexpol.com.pl.

Trochę egzotyki…

Ciekawe wybarwienia mają podłogi  drewna egzotycznego. Jeśli cenisz sobie styl nowoczesny, wnętrza urządzone w sposób minimalistyczny i mu podobny, żółta, zielona, fioletowa czy pomarańczowa posadzka doda mu ekstrawagancji i świeżości. Możesz wybrać różne wzory tego typu podłóg – z zaznaczonych dobrze słojowaniem lub gładkie, prążkowane czy w pasy – każdy z nich jest niepowtarzalny i ciekawie współgra z innymi elementami wystroju wnętrza. Obecnie drewno rodzime coraz bardziej upodabnia się do egzotycznego, dzięki zastosowaniu różnych innowacyjnych technik obróbki.

Panele podłogowe

Alternatywą do nieco droższych desek jest tradycyjny parkiet. Zazwyczaj są to trzy warstwy drewna sklejone ze sobą, bardzo  łatwo się je montuje i nie trzeba ich samemu lakierować i cyklinować., Co ważne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę i poplamienie, Wystarczy je przetrzeć ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, aby cieszy się ich osobliwym wyglądem.

Jaki kolor parkietu do salonu będzie odpowiedni? Zasada jest taka, że jasne wybarwienie lepiej pasuje do mniejszych wnętrz, ponieważ je optycznie poszerza i rozświetla. Lepiej też widoczne są wżery i słojowanie na takich panelach. Natomiast ciemniejsze kolory ładniej prezentują się we wnętrzach większych, ale też klasycznych, tradycyjnych. Nie jest to oczywiście wyznacznik w aranżacji pomieszczeń i można zawsze przełamać panujące schematy wedle uznania. Byle trafnie.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe