Salon jest pomieszczeniem, w którym przyjmujemy gości, chcemy więc, by wyglądał reprezentacyjnie. Zasłony do salonu powinny być tak dobrane, by podkreślić charakter wnętrza. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zasłony do salonu – jak dobrać długość
Zasłony długie czy krótkie, to pytanie, które pojawia się nie raz i nie dwa przy ustalaniu długości. Krótkie zasłony to oszczędność miejsca, ale nie ma się co oszukiwać – to te długie wyglądają stylowo, nadają wnętrzu ekskluzywnego wyglądu. Krótkie zasłony można zaakceptować w kuchni lub sypialni, ale w salonie zdecydowanie powinny zawisnąć długie. Mogą sięgać tuż do podłogi, lekko się o nią opierać, lub nawet częściowo na niej leżeć. To ostatnie rozwiązanie poleca się w tych wnętrzach, w których zasłony nie są na co dzień zasłaniane i odsłaniane. Końce zasłon można w efektowny sposób ułożyć na podłodze.
Zasłony do salonu – wygląd zasłon a styl wnętrza
Kolor i wzór uwidoczniony na zasłonach to nie tylko kwestia gustu, ale też wyglądu salonu. Jego styl determinuje wygląd samych zasłon.
We wnętrzach skandynawskich dobrze sprawdzają się żółte zasłony, ale można też powiesić białe zasłony zaciemniające, czarne lub grafitowe.
We wnętrzach w stylu glamour dobrze sprawdzą się zasłony z tkanin odbijających światło. Można postawić na welwet lub welur.
Boho jest romantyczne, zwiewne i bardzo strojne. Tu sprawdzą się zasłony zdobione dekoracyjnym nadrukiem, zasłony żakardowe, a także zasłony upinanie chwostami.
Zasłony do salonu – karnisz czy szyna sufitowa
Żeby wyeksponować urodę zasłon, warto je dekoracyjnie upiąć.
Podstawowa decyzja, jaką trzeba podjąć, to czy upniemy zasłony do salonu na szynie sufitowej, czy na karniszu. Karnisz jest rozwiązaniem bardziej dekoracyjnym, ale to szyna sufitowa pozwala na powieszenie zasłon od podłogi do sufitu. Zasłona na taśmie jak najbardziej może być powieszona na szynie, jeśli zastosujemy agrafki lub żabki. Natomiast zasłona na przelotkach wymaga tradycyjnego karnisza z okrągłym drążkiem. Warto pamiętać, że do drążka musi być łatwy dostęp, bo będzie on zdejmowany co najmniej kilka razy w ciągu roku.
Trzeba też pamiętać, że karnisze lepiej sprawdzają się w klasycznych wnętrzach, a szyny sufitowe w nowoczesnych. Jednak jeśli chcemy, by zasłony „zakręcały”, to szyna sufitowa jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Wykorzystuje się ją np. przy zasłanianiu okien wykuszowych lub narożnych.
Zasłony do salonu – gotowe czy na wymiar
Zasłony gotowe to rozwiązanie bardzo praktyczne – szybkie i stosunkowo tanie. Gotowa zasłona dobrze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zarówno samo okno, jak i wysokość salonu jest standardowa. Trzeba pamiętać, że długość zasłony, chociaż| pozostawia pewne możliwości manewru, nie może być przypadkowa. Zasłona kończąca się np. 20 centymetrów nad podłogą nie będzie dobrze wyglądała.
Zasłony gotowe sprzedawane są w najmodniejszych wzorach i kolorach. To znaczy, że stosunkowo łatwo kupimy szarą zasłonę, bo są teraz na topie, natomiast trudniej może być o fioletową bądź bordową.
Zasłony na wymiar to rozwiązanie dla osób wymagających, które dokładnie wiedzą, jak ma wyglądać ich salon. Przy kupowaniu zasłon na wymiar można od razu zdecydować o sposobie ich wieszania – przelotki i flexy mocuje się przy szyciu zasłony.
Więcej informacji na temat aranżacji wnętrz można znaleźć na stronie: https://twojdom.art.