3
Opublikowany 26 lutego 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Jak zaprojektować wnętrze zaaranżowane światłem i koloremWłaściwie dobrane kolory i podkreślające je światło to jeden z najprostszych sposobów na to, by wnętrze zyskało niepowtarzalny charakter. Za pomocą gry światłem i kolorem można uwydatnić konkretne płaszczyzny, czy skorygować niedoskonałości. Barwy to nie tylko względy estetyczne, ale również niebagatelny wpływ na nastrój osób przebywających we wnętrzu.

Oświetlenie i kolory mogą koić, uspokajać lub ładować pozytywną energią czy stymulować do kreatywnej pracy. Pierwszorzędną rolę podczas wybierania barw ścian, mebli i dodatków odgrywają indywidualne upodobania i gusta. Trzeba jednak pamiętać, że kolor, który na początku wydaje się niezwykle intrygujący, na dłuższą metę może rozdrażniać lub przygnębiać. Aby uniknąć błędów warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad, dzięki którym z łatwością unikniemy pomyłek aranżując własne mieszkanie. Wskazówki znajdziemy stronie projektantów wnętrz z warszawskiego Perfect Space – “W dzisiejszych czasach minimalizm i nowoczesność  nie ogranicza nas pod względem koloru. Jeśli marzyliśmy o biało czarnej kuchni, zróbmy taką  i dodajmy do niej odrobinie pikanterii poprzez kolorowe AGD czy oryginalnie pomalowaną  zastawę!

Jak kształtować wnętrze kolorem?

Kolor to najprostszy sposób, by manipulować przestrzenią. Dobierając odcień ścian, mebli i dodatków trzeba wziąć pod uwagę charakter i funkcję pomieszczeń. Relaksowi najbardziej sprzyjają chłodne, spokojne barwy. Z kolei ciepłe, radosne odcienie sprawdzą się w jadalni – nutkę kolorystycznego szaleństwa można zaś wprowadzić w przedpokoju, czyli pomieszczeniu, w którym przebywamy krócej. Małe wnętrze powiększy się optycznie, jeśli zastosujemy jasne kolory – biele, beże czy odcienie szarości. Duże pomieszczenia nabiorą przytulnego charakteru, gdy wypełnimy je intensywnymi, ciepłymi kolorami. Długi, wąski korytarz czy pokój można optycznie poszerzyć, malując krótszą ścianę farbą o ciepłym kolorze, a dłuższe powierzchnie – chłodniejszymi, jasnymi odcieniami. Temperaturę w pokoju o oknach wychodzących na północ podniesie zastosowanie słonecznych żółci czy odcieni pomarańczu.

Rozświetlone wnętrze – oświetlenie naturalne 

Prawidłowe oświetlenie domu to jeden z głównych aspektów aranżacji. Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zbyt małe naświetlenie pomieszczeń powoduje, że zaburza się naturalny rytm dnia, a my tracimy energię. W sztucznie oświetlanych pomieszczeniach spędzamy rocznie aż 2000 godzin, warto więc ładować naturalne akumulatory najczęściej, jak się da. Światło dzienne pełni również funkcję estetyczną – w dobrze doświetlonym pomieszczeniu zarówno meble, jak i inne elementy wyposażenia jaśnieją pełnym blaskiem. Kupując mieszkanie nie zawsze mamy wpływ na rozmieszczenie okien, ale odpowiednie operowanie kolorami pozwala wzmocnić lub osłabić działanie naturalnego światła. W stłumionym świetle dużo lepiej prezentują się kolory łagodne, jaskrawe barwy ukazują zaś pełnię swojego piękna w południowym słońcu. Najlepszym wyjściem jest więc dostosowanie kolorystyki do strony świata, na którą wychodzą okna. Jeśli mieszczą się po zachodniej stronie – najlepiej sprawdzą się barwy neutralne, w przypadku okien wychodzących na północ lepiej zdecydować się na barwy ciepłe. Światło wpadające przez okna po wschodniej stronie spowoduje, że wszystkie barwy będą wydawać się jaśniejsze i bardziej ciepłe. W takiej sytuacji pozwolić sobie można na chłodniejszą kolorystykę.

 

Światło sztuczne a projektowanie mieszkania

Każde pomieszczenie wymaga światła o innej intensywności. Zadania sztucznego oświetlenia to rozświetlenie całego pomieszczenia i punktowe doświetlenie lub wyeksponowanie wybranych miejsc. Przy pomocy sztucznego oświetlenia możemy nadać pomieszczeniom właściwy nastrój czy oddzielić od siebie przestrzenie w przypadku wnętrz otwartych. Żyrandole, plafony lub równomiernie rozmieszczone na suficie halogeny rozjaśniają całe wnętrze, jasne oświetlenie strefowe sprzyja nauce lub pracy, a subtelnie rozproszone – wypoczynkowi. Efektowna, a jednocześnie funkcjonalna aranżacja światłem to harmonijne zgranie ze sobą kilku rodzajów oświetlenia. Świadoma, przemyślana wizja pozwoli na kształtowanie zarówno przestrzeni, jak i panującej atmosfery w sposób dopasowujący się do potrzeb. –


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz