Zimowe dokarmianie ptaków jest czynnością, którą szczególnie upodobali sobie najmłodsi. Aby uatrakcyjnić im czas podglądania jedzących ptaków oraz dodatkowo ozdobić ogród lub balkon, warto zaopatrzyć się w piękny, drewniany karmnik.
Możemy wybrać gotowy model, na przykład https://www.jula.pl/catalog/ogrod/wyposazenie-ogrodu/dekoracje-ogrodowe/karmniki-budki-legowe/karmnik-dla-ptakow-714022/, lub wykonać wraz z dzieckiem własnoręcznie jego nieco mniejszy odpowiednik. Z całą pewnością wykonany razem z pociechą karmnik dla ptaków będzie dla malucha prawdziwą dumą.
Odpowiednio przygotuj się do pracy
Podstawowe elementy do budowy karmnika to przede wszystkim trzy drewniane, niezbyt duże, prostokątne deseczki – my przyjmijmy przykładowo rozmiar 20 x 30 cm. Oprócz tego będą niezbędne cztery listewki o szerokości 2-3 cm i długości odpowiednio 20 cm oraz 30 cm – po jednej na każdy bok podstawy. Do karmnika dla ptaków potrzebne nam będą cztery kołki o wysokości 20 cm, a także gwoździe i młotek do połączenia wszystkich elementów. Przyda się również papier ścierny do wygładzenia drewna oraz ochronne rękawiczki dla małego pomocnika.
Karmnik dla ptaków to prosta konstrukcja
Dziecko może jak najbardziej pomagać przy przybijaniu wszystkich drewnianych elementów, jednak pamiętajmy, aby asystować przy tym maluchowi i kierować jego małymi rączkami. Samo wykonanie jest bardzo proste – do prostokątnej podstawy przybijamy w rogach cztery kołki, na których górze będzie opierał się po przybiciu dwuspadowy dach. Daszek jest potrzebny po to, aby do pokarmu dla ptaków nie dostał się śnieg. Aby ziarna nie wysypywały się pod wpływem wiatru, warto obić podstawę karmnika niskimi listewkami.
Wykorzystaj sznurek jutowy
Z drewnianym karmnikiem dla ptaków zdecydowanie najlepiej będzie się komponował surowy sznurek jutowy – na przykład ten: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/narzedzia-ogrodowe/sadzenie-roslin/sznurki-i-druty-wiazalkowe/sznurek-jutowy-388961/. Przede wszystkim za jego pomocą możemy powiesić całość karmnika na gałęzi drzewa czy też pod połacią dachu. Oprócz tego, jeśli wraz z dzieckiem przybijecie do pionowych kołków wolny, wystający gwóźdź, będzie on doskonałym miejscem do zawieszenia słoniny, czyli ulubionego pokarmu sikorek.
Pomalowany karmnik przetrwa dłużej
Na zakończenie pracy nad karmnikiem warto zdecydowanie zabezpieczyć go impregnatem do drewna lub bejcą. Przy tej pracy również asystować może nasza pociecha, którą powinniśmy wyposażyć w niewielki pędzel oraz szczelne rękawice. Karmnik możemy pokryć bezbarwnym preparatem lub też zaszaleć z wyborem koloru, jaki najbardziej spodoba się maluchowi. Pamiętajmy, że w takim wypadku karmnik dla ptaków musi bardzo dokładnie wyschnąć, zanim wysypiemy do niego ziarno, powiesimy słoninkę i umieścimy całość w ogrodzie.