1
Opublikowany 20 czerwca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?Jeżeli buduje się dom jednorodzinny piętrowy lub z poddaszem, niezbędne jest wybranie do niego odpowiednich schodów. Choć wszystkie z nich służą do wchodzenia na wyższe piętro, to schody różnią się miedzy sobą, przez co powinno się dobrze przemyśleć, które będą najlepsze w danym budynku.

Schody proste

Proste schody są najbezpieczniejsze podczas chodzenia, gdyż kształt i rozmiar każdego stopnia jest taki sam. Jest to jednak rozwiązanie, którego nie poleca się, gdy w domu mieszkają osoby starsze bądź małe dzieci. Pomiędzy stopniami nie ma ani jednego spocznika, co powoduje, że odpoczynek jest możliwy dopiero po przejściu całych schodów. Ze schodów prostych warto zatem korzystać jedynie, gdy schody są niewysokie lub gdy niemożliwe jest zastosowanie innego modelu. Atutem rozwiązania jest natomiast możliwość zagospodarowania schowka pod schodami.

Schody zabiegowe i dwubiegowe

Schody zabiegowe również nie mają spocznika, jednak posiadają stopnie o nieregularnej szerokości. Na stopniach szerszych można zrobić sobie chwilę przerwy, dzięki czemu modele tego typu wykorzystuje się powszechnie, gdy schody muszą prowadzić na wysokie piętro lub poddasze i jednocześnie zajmować jak najmniej miejsca. W podobny sposób skonstruowane są schody dwubiegowe, które często wybierano do domów jednorodzinnych budowanych w latach 80. (tzw. kwadraciaki). Schody dwubiegowe charakteryzują się jednakową szerokością stopni, jednak posiadają spocznik w połowie drogi na piętro lub poddasze.

Schody trójbiegowe

Jest to najpopularniejsze rozwiązane w domach z półpiętrem. Schody łączą wszystkie kondygnacje, a także posiadają dwa spoczniki, dzięki czemu pokonanie kolejnych stopni jest mniej męczące.

Schody Warszawa z każdego materiału

Po wyborze typu schodów istotne jest zadecydowanie, z jakiego materiału mają być wykonane. Schody najczęściej wybierane do wnętrz są wykonane z drewna, stali, granitu lub marmuru. Zwykle materiał dobiera się ze względu na jego cenę, jak również ze względu na dopasowanie schodów z niego wykonanych do aranżacji domu. Jeżeli schody mają znajdować się na zewnątrz budynku, możliwe jest wykonanie stopni i spocznika z betonu, a następnie pokrycie go płytkami ceramicznymi odpornymi na warunki atmosferyczne, kamieniem lub eleganckim klinkierem. Niemniej, warto pamiętać o wybieraniu materiału, z którego będą wykonane schody, po uwzględnieniu rodzaju obciążeń, jakim będą poddawane, a także czasu i budżetu, jaki będzie można poświęcić na konserwację stopni.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz