Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Aby nie żałować wyboru, każda osoba chcąca skorzystać z tego rozwiązania powinna wiedzieć, jakie elementy składają się na jego koszt. Podpowiadamy, jak korzystnie wybrać kredyt hipoteczny.
Ilu Polaków ma aktywny kredyt hipoteczny?
Z raportu PRNews.pl wynika, że w czwartym kwartale 2018 r. ankietowane banki udzieliły 27 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 13 mld zł[1]. Szacuje się, że na koniec 2017 r. łącznie 2,11 mln Polaków posiadało kredyt mieszkaniowy[2].
Duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi to efekt zarówno dobrej kondycji gospodarczej, jak i niskiego oprocentowania produktów inwestycyjnych oferowanych przez banki. Wiele osób postrzega lokowanie środków w nieruchomości jako atrakcyjną, długofalową inwestycję.
Poszukujesz kredytu? Pomoże dobry kalkulator kredytu hipotecznego
Poszukiwania kredytu hipotecznego warto rozpocząć od wyliczenia swojej zdolności kredytowej, by dopiero w następnym kroku zapoznać się z dostępnymi ofertami. Wielu klientów już na etapie rozglądania się za źródłem finansowania inwestycji chce poznać przybliżoną wysokość raty kredytu hipotecznego. Z pomocą przychodzi kalkulator kredytu hipotecznego.
Dobry kalkulator kredytu hipotecznego powinien uwzględniać szereg informacji o potencjalnej inwestycji. Kalkulator zamieszczony na stronie www.open.pl/kredyt-hipoteczny pozwala określić nie tylko kwotę kredytu, okres kredytowania i wartość nieruchomości, ale również dodatkowe parametry, które także wpływają na wysokość raty kredytu. To m.in.: waluta, w jakiej kredyt hipoteczny zostanie udzielony, rynek (wtórny lub pierwotny), rodzaj zabezpieczenia kredytu, rodzaj rat, wiek kredytobiorców oraz źródło i wysokość dochodu.
Po skrupulatnym wypełnieniu wszystkich pól, użytkownik otrzymuje informacje o dostępnych ofertach, z których będzie mógł skorzystać. Porównywarka kredytów hipotecznych pozwala szybko wybrać kilka najkorzystniejszych propozycji.
Kredyt hipoteczny a wkład własny
Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki nie mogą w 100 proc. finansować zakupu nieruchomości – mają obowiązek wymagać od klientów wkładu własnego. Od 2017 r. minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20 proc. wartości nieruchomości. Nie zawsze musi on być uiszczony w gotówce – banki akceptują również środki zdeponowane na koncie emerytalnym IKE lub IKZE czy zabezpieczenie na innej niż nabywana nieruchomości.
Im wyższy wkład własny zadeklaruje klient, na tym lepszych warunkach zostanie mu przyznany kredyt hipoteczny. Aby sprawdzić, jak skorelowana jest rata kredytu z wysokością wkładu własnego, warto wykorzystać wspomniany już kalkulator kredytu hipotecznego.
Koszty kredytu hipotecznego – o czym należy pamiętać?
Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Na koszt tego produktu kredytowego składa się wiele czynników, w tym przede wszystkim:
- oprocentowanie – większość udzielanych kredytów hipotecznych jest oprocentowana zmiennie, a na oprocentowanie składa się zmienna stawka WIBOR i stała marża banku,
- prowizja za udzielenie kredytu – to jednorazowa opłata, której wysokość banki czasem negocjują z klientami,
- ubezpieczenie pomostowe – jest niezbędne, gdy kredyt hipoteczny ma zostać zabezpieczony na finansowanej przez bank nieruchomości,
- opłata za wycenę nieruchomości sporządzoną przez rzeczoznawcę – bank będzie chciał poznać opinię niezależnego eksperta.
Poza wymienionymi wyżej kosztami mogą pojawić się także dodatkowe. Przykładowo we wzorze umowy zaproponowanej przez bank może znaleźć się informacja o tym, że klient będzie zobowiązany uiścić opłatę za każdy aneks.
Jak zaoszczędzić na kredycie hipotecznym?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata i dlatego nawet drobne różnice między ofertami banków są niezwykle istotne – mają odzwierciedlenie w tym, ile pieniędzy zostanie w portfelu klienta. Aby wybrać korzystnie kredyt, nie należy się śpieszyć. W tym przypadku niezbędna jest umiejętność rzeczowej kalkulacji. Kalkulator kredytu hipotecznego ułatwia zorientowanie się w dostępnych ofertach, zaś porównywarka kredytów w wyborze najatrakcyjniejszych ofert.
Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz sfinansować zakup nieruchomości z kredytu hipotecznego, pamiętaj, że każdą ofertę możesz negocjować z pracownikami banku. Pomóc w tym zakresie mogą Ci również profesjonalni doradcy kredytowi.
[1] Prnews.pl, Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2018, https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kredytow-hipotecznych-kw-2018-435256 (dostęp 14.06.2019).
[2] Zbp.pl, Raport ZBP InfoKredyt, https://zbp.pl/ (dostęp 14.06.2019).