Opony to jeden z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie i funkcjonalności wózków widłowych. Uszkodzenie ogumienia może oznaczać straty dla całej firmy, bo dochodzi do przestoju w pracy, dlatego zakład pracy musi być zawsze dobrze przygotowany na taką ewentualność.
Szybka wymiana
Tam, gdzie nawet krótkie unieruchomienie wózka widłowego odbija się bardzo negatywnie na pracy firmy, warto korzystać z mobilnych serwisów opon. Na czym to polega? Kiedy wózek złapie gumę, wystarczy telefon do serwisu, by w krótkim czasie na miejscu awarii pojawiła się ekipa serwisowa, która zajmie się naprawą uszkodzonego koła. Serwisy działające w ten sposób dysponują odpowiednim sprzętem, z którego pomocą da się szybko i bezpiecznie wymienić oponę na nową. Jeśli wymiana nie jest konieczna, mobilny serwis potrafi na miejscu naprawić oponę. W sytuacji, gdy czas nie odgrywa aż tak wielkiej roli, można skorzystać z usług serwisu stacjonarnego, co jednak wiąże się z uciążliwym transportem kół albo całych wózków do warsztatu. Oczywiście, możliwa jest też samodzielna wymiana ogumienia w wózku, ale nie jest to takie proste. Na przykład do wymiany opon superelastycznych potrzebna jest specjalna prasa o odpowiedniej sile nacisku plus cały osprzęt do montażu opon w wybranym rozmiarze. Nie każdy takim zapleczem dysponuje, w dodatku ryzykujemy uszkodzeniem koła przy nieumiejętnym montażu.
Jak dobrać nową oponę?
Tak jak w samochodach, tak i w wózkach widłowych nie ma jednego uniwersalnego ogumienia. Pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić zamawiając opony na przykład na www.ipz.com.pl, to jej rozmiar oraz typ (pełna, pompowana). Ogumienie w wózku widłowym musi być dopasowane do felgi koła, te zaś są wyposażone w różnego rodzaju pierścienie (np. boczne, zaciskowe, sprężyste), które również należy wziąć pod uwagę przy doborze rozmiarów opony. Nowe muszą być przystosowane do warunków, w jakich porusza się wózek oraz do ciężaru przewożonych ładunków. Przy niewłaściwie dobranym ogumieniu wózek nie jest wystarczająco stabilny, co może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet tragedii. (http://archiwum.ciop.pl/10947.html).
Jeżeli jest to możliwe warto w wózku widłowym stosować opony superelastyczne inaczej pełne. Nie są narażone na przebicia, bo są całe wykonane z gumy. Stosując te opony, eliminujemy ryzyko przestoju wózka po przebiciu opony. Należy jednak pamiętać, ze montaż takie opony nie jest łatwy i musi go wykonać serwis opon wózkowych. Opony superelastyczne mają wiele zalet, ale niestety nie nadają się na nierówne podłoża, gdyż cechują się małą amortyzacją. Jeżeli użytkownikowi zależy na dobrej amortyzacji podczas pracy wózkiem widłowym, to musi wybrać opony pneumatyczne. Opony pneumatyczne skutecznie tłumią drgania, mają lepszą przyczepność i są dużo tańsze w zakupie. W sklepie z oponami do wózków hXXp:www.opony-market.pl można znaleźć każdy rodzaj ogumienia do wózków widłowych. najlepiej zadzwoni przez zakupem, bo wybór opon do wózka nie jest taki prosty.