0
Opublikowany 16 listopada 2016 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Klimatyzacja – jak dobrze o nią zadbać?Klimatyzacja to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń, które w ciągu zaledwie kilkunastu lat opanowało sklepy, bary, restauracje, biura, a nawet domy wielu Polaków.

Nie tylko zapewnia przyjemne ochłodzenie i zwiększa komfort w czasie upałów, ale też umożliwia dogrzanie pomieszczenia jesienią i zimą, przy niewielkich kosztach zużycia energii. Jeśli jednak chcesz, żeby prawidłowo spełniała swoją funkcję, musisz odpowiednio się nią zająć. Wydaje Ci się, że sama instalacja wystawczy? Błąd! W najnowszym tekście przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci dobrze zadbać o klimatyzację.

Dlaczego konserwacja klimatyzacji jest taka ważna?

Musisz zdać sobie sprawa, że nieprawidłowo konserwowana i używana klimatyzacja może stać się idealnym środowiskiem dla groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów, przez które możesz być narażony na wiele chorób. Jedną z najpoważniejszych jest legionelloza, tzw. choroba legionistów, którą wywołuje bakteria legionella. W 1976 roku w czasie konwentu Legionów Amerykańskich zmarło na nią 34 kombatantów wojen w Wietnamie i Korei, a 200 z nich zachorowało. Wszystkiemu była winna… klimatyzacja w hotelu, w którym zatrzymali się żołnierze, stąd nazwa choroby i bakterii. Choroba objawia się biegunkami, silnymi bólami głowy, krwiopluciem, jadłowstrętem i wysoką gorączką. I choć są to rzadkie przypadki, lepiej dmuchać na zimne! Nawet zwykłe przeziębienie czy grypa mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia!

Wymiana filtrów to podstawa!

Jak ustrzec się przed groźnymi chorobami?

Najważniejsze jest regularne czyszczenie filtrów. Koniecznie zachowaj instrukcję obsługi urządzenia, którą zostawi Ci monter – znajdziesz tam szczegółowe wytyczne jak je czyścić. Tą czynność powinno się powtarzać nie rzadziej niż raz na 2-3 tygodnie! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – im częściej to robimy, tym jakość otrzymywanego powietrza jest wyższa! Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza gdy dokuczają Ci alergie – wtedy powietrze będzie dokładnie oczyszczone z wszelkich alergenów! Takie czyszczenie jest istotne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też finansowych. Obciążone filtry zużywają dużo więcej energii, przez co Twoje rachunki za prąd drastycznie wzrosną! Nie zapomnij też o regularnym pozbywaniu się kurzu! Kratki i miejsca najbliżej wylotu oczyszczaj wilgotną ściereczką – wybieraj takie, które wykonane są z niemechacącego się materiału. Nigdy nie używaj środków chemicznych, np. takich jak używasz do mycia toalety czy łazienki. Ostre detergenty, po włączeniu klimatyzacji, mogą okazać się szkodliwe dla pozostałych domowników!

Skorzystaj z usług specjalistów!

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja klimatyzacja będzie w pełni bezpieczna dla zdrowia, od czasu do czasu korzystaj z usług profesjonalistów. Firmy takie jak http://klima-pol.com.pl/nasze-uslugi/czyszczenie-klimatyzacji  oferują m.in. czyszczenie suchym lodem, inspekcję przewodów wentylacyjnych za pomocą robota samojezdnego, mechaniczne czyszczenie wentylacji, dezynfekcję przy użyciu odpowiednich środków. Dlaczego jest to takie ważne? Kontrola pozwoli ocenić stan urządzenia i naprawić wszelkie nieszczelności oraz uzupełnić brakujący środek schładzający.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz